Share

چهار زن سرشناس از جمله یک مدل و دو متخصص زیبایی ترور شده‌اند و مخالفان در بصره ربوده می‌شوند. اکنون نخست‌وزیر عراق دستور تحقیق درباره ترور زنان سرشناس عراقی و آدم‌ربایی در بصره و بغداد را صادر کرد.

پروفایل اینستاگرام تاره (تارا) فارس که در بغداد ترور شد ـ عکس: AFP

دفتر حیدر عبادی در بیانیه‌ای جمعه‌شب ۲۸ سپتامبر / ششم مهر اعلام کرد که نخست‌وزیر عراق «به وزارت کشور دستور داده تا طی ۴۸ ساعت اطلاعات لازم  را درباره ترور و آدم‌ربایی‌های سطح بالا در استان‌های بصره و بغداد و دیگر مناطق به دست آورده و تمهیدات لازم را اتخاذ کند.»

به گفته عبادی، یک «طرح سازماندهی‌شده» در پس این اتفاقات وجود دارد.

چهار زن سرشناس عراقی در روزهای اخیر کشته شدند. تاره فارس، مدل و ستاره اینستاگرامی در بغداد به ضرب گلوله کشته شد.

سعاد علی، فعال مدنی و حقوق بشر و حامی اعتراضات بصره نیز اوایل هفته با شلیک گلوله به قتل رسید. سازمان ملل خواهان رسیدگی به قتل او شده است.

مرگ رفیف یاسری و رشا حسن، دو متخصص زیبایی در بغداد نیز در هفته‌های گذشته مشکوک به قتل اعلام شد. علت مرگ آنها هنوز مشخص نیست اما هر دو بر اثر افزایش شدید فشار خون و ایست قلبی جانشان را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، پیش از این نیز شماری از فعالان مدنی در عراق اعلام کرده‌بودند که شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران در بصره دست به ربودن و ضرب‌و‌شتم فعالان اعتراض‌های اخیر این شهر شیعه‌نشین زده‌اند.

شوری و آلودگی و کمبود آب آشامیدنی، کمبود امکانات کافی برای گذران زندگی در مناطق نفت‌خیز و بیکاری و تنگناهای معیشتی، نفوذ ایران در احزاب سیاسی عراق و همچنین فساد در دستگاه‌های دولتی به اعتراضات در بصره دامن زد.


در همین زمینه

آمریکا به دلیل تهدیدهای ایران کنسولگری‌اش در بصره را تعطیل کرد

Share