Share

شمار قربانیان چند روز اخیر مصرف مشروبات الکلی دست‌ساز در ایران رو به افزایش است. سرپرست اورژانس ایران از مسمومیت ۲۹۰ تن در چهار استان ایران بر اثر نوشیدن مشروبات الکلی خبر می‌دهد.

تصویر منتشرشده در رسانه‌های ایران از متهمان بازداشتی تولید و توزیع مشروبات تقلبی بندرعباس

پیرحسین کولیوند شنبه هفتم مهر به خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که از میان ۲۹۰ مسموم در ایران، دست‌کم ۲۴ تن جانشان را از دست داده‌اند و سه تن دیگر دچار مرگ مغزی شده‌اند.

تنها ۴۶ تن از مسمومان از بیمارستان مرخص شده‌اند. ۲۱۷ تن دیگر هنوز تحت درمان قرار دارند که ۱۵ تن از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

در بندرعباس، استان هرمزگان که مشروب الکلی ۱۶۸ تن را مسموم کرده بود،  ۱۶ تن جان دادند و ۹۰ تن دیالیز شدند.

به دلیل مشابهی چهار تن در استان خراسان شمالی و چهار تن نیز در استان البرز جان‌شان را از دست دادند. سه تن نیز در استان کهگیلویه و بویراحمد به مرگ مغزی دچار شده‌اند.

رسانه‌های ایران از بازداشت سه تن از جمله یک زن و شوهر به اتهام تولید و توزیع مشروب‌های الکلی خبر داده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران نوشیدن الکل را جرم می‌شمارد و تولید و توزیع آن را ممنوع کرده است. الکل‌های غیرمجاز در بازار مخفی ایران گاه و بیگاه به دلیل دربرداشتن الکل صنعتی جان مصرف‌کنندگان را می‌گیرند.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، سرانه نوشیدن الکل در ایران به ازای جمعیت اندک است و از این نظر ایران در رده ۱۶۶ جهانی قرار دارد.

اما در ایران شمار کسانی که در یک‌سال بیش از ۳۵ لیتر الکل مصرف می‌کنند، از روسیه و آلمان و بریتانیا و آمریکا و عربستان سعودی بیشتر است. ایران از این منظر در رده ۱۹ جهان قرار دارد.

سه سال پیش نیز پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ۳۰ تیر ۹۴ در خبری به نقل از علی‌اکبر سیاری، معاون وزیر بهداشت، از مصرف سالانه ۴۲۰ میلیون لیتر الکل در ایران خبر داده بود. برخی کارشناسان این آمار را غیرواقعی دانستند.


در همین زمینه

الکل‌های زیر‌زمینی و مستی‌های بد‌فرجام

Share