Share

حبیب‌الله گلپری‌پور، زندانی محکوم به اعدام در نامه‌ای نوشته است مأموران امنیتی او را با شکنجه‌های فیزیکی و روحی تا حد مرگ بردند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از یکی از نزدیکان حبیب‌الله گلپری‌پور، زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام نوشته است مقام‌های مسئول وی را از زندان ارومیه به زندان مرکزی سمنان منتقل کرده‌اند.

به گفته این منبع آگاه خانواده گلپری‌پور در روزهای گذشته بارها به زندان ارومیه مراجعه کرده خواستار روشن شدن وضعیت فرزندشان می‌شوند. مسئولان زندان ابتدا اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند اما بعد می‌گویند این زندانی به زندان سمنان منتقل شده است.

ناصر گلپری‌پور، پدر این زندانی سیاسی روز گذشته، یکشنبه ۲۸ اسفندماه به زندان سمنان مراجعه کرده و خواستار ملاقات با فرزندش می‌شود اما مسئولان زندان سمنان تنها خبر انتقال فرزند وی را به این زندان تأیید کرده و اعلام می‌کنند تا بعد از تعطیلات نوروزی ملاقات و تماس تلفنی برای این زندانی سیاسی ممکن نیست.

پیش از این فعالان حقوق بشر گفته بودند که این زندانی سیاسی شب پنج‌شنبه ۲۵ اسفندماه توسط مأموران وزارت اطلاعات از بند ۱۲ زندان ارومیه خارج و به انفرادی اداره اطلاعات این شهر منتقل شده است.

حبیب‌الله گلپری‌پور: حکم اعدام من در یک دادگاه نمایشی به مدت پنج دقیقه، نه بیشتر، داده شده که با قوانین کشور هم مطابقت ندارد

روز گذشته تارنمای کُردپا نیز اعلام کرد طی تماس تلفنی یکی از زندانیان داخل زندان ارومیه، حبیب‌الله گلپری‌پور به یکی از سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شده و اکنون نیز در همان‌جا به‌سر می‌برد.

این زندانی گفته بود گلپری‌پور به‌هنگام انتقال به سلول انفرادی، توسط مأموران زندان مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفته است.

با این حال دلیل انتقال وی به زندان سمنان هنوز روشن نیست و با توجه به این‌که در برخی موارد زندانیان محکوم به اعدام پس از انتقال به زندانی دیگر با اجرای حکم روبه‌رو شده‌اند، نگرانی در مورد این زندانی سیاسی کُرد همچنان ادامه دارد.

به نوشته کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران حبیب‌الله گلپری‌پور پیش از انتقال به زندان سمنان نامه‌ای خطاب به سازمان‌های حقوق بشری نوشته و در آن خواسته است از "حقوق اولیه انسانی" وی دفاع شود.

این زندانی محکوم به اعدام گفته است به‌دلیل این‌که به مرگ محکوم شده و "تمام راه‌های قانونی برای رسیدن به حق" خویش را در داخل ایران از دست داده، این نامه را نوشته است.

حبیب‌الله گلپری‌پور نوشته است به‌عنوان یک شهروند کُرد در ایران به‌خاطر تلاش برای رسیدن به حقوق اولیه انسانی با "مجازات ناعادلانه" روبه‌رو شده است.

وی تأکید کرده است که مقام‌های مسئول "ترویج افکار و دفاع از هویت ملی" را به‌عنوان "جنگ علیه حکومت اسلامی" تعریف کرده‌اند.

گلپری‌پور با بیان این‌که "در چارچوب قانون اساسی این سرزمین هم حقوق‌ام پایمال شده"، گفته است: "حکم اعدام من در یک دادگاه نمایشی به مدت پنج دقیقه، نه بیشتر، داده شده که با قوانین کشور هم مطابقت ندارد."

وی افزوده است: "علی‌رغم بازداشت‌های طولانی‌مدت و شکنجه‌های فیزیکی و روحی من را تا حد مرگ پیش بردند که شکایت آن را به ارگان‌های گوناگون دولتی ارسال کرده‌ام ولی در این مملکت صدای ما از سلول‌های زندان‌مان هم عبور نمی‌کند چه برسد به این‌که شنونده داشته باشد."

این زندانی محکوم به اعدام همچنین نوشته است: "در حال حاضر علنأ هویت ملی من به‌عنوان یک کُرد و افکار آزادی‌خواهانه‌ام به‌عنوان افساد فی‌الارض و تلاش‌های برای آن به‌عنوان محاربه دیده شده و این خود تبعیض آشکار و ظلمی علنی است."

وی در پایان نامه خود از مجامع حقوق بشری جهان خواسته است وظیفه انسانی خویش را انجام دهند تا "امید جوانی زیر خاک نرود."

حبیب‌الله گلپری‌پور پنجم مهرماه ۱۳۸۸ به‌هنگام خروج از مهاباد به سوی ارومیه، در حالی که تعدادی کتاب به همراه داشت توسط نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه مهاباد بازداشت شد و ماه‌ها در بازداشتگاه‌های امنیتی و نظامی شهرهای مهاباد، ارومیه و سنندج تحت شکنجه‌های شدید فیزیکی و روحی قرار گرفت.

وی ۲۴ اسفندماه سال ۸۸ در شعبه یک دادگاه انقلاب شهر مهاباد به اتهام عضویت در حزب حیات آزاد کردستان ( پژاک) به اعدام محکوم گردید.

پس از اعتراض گلپری‌پور به این حکم، پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد و در شهریورماه سال گذشته حکم اعدام از سوی دیوان عالی کشور تأیید گردید.

گفته می‌شود این زندانی سیاسی کُرد در همه مراحل بازجویی، شرکت در عملیات مسلحانه را رد کرده و اداره اطلاعات تنها به‌دلیل داشتن کتاب و ارتباط با گروه مادران آشتی شهر مهاباد وی را به همکاری با پژاک متهم کرده است.
 

Share