Share

رضا شریفی بوکانی زندانی سیاسی کرد در پیامی که به‌مناسبت فرا رسیدن سال ۱۳۹۱ خورشیدی منتشر کرده، می‌گوید، صدها زندانی سیاسی عید نوروز امسال را دور از خانواده‌هایشان در "سلول‌های تاریک" جشن می‌گیرند.

در پیام نوروزی این زندانی سیاسی که در اختیار زمانه قرار گرفته، آمده است: "من که یک زندانی سیاسی هستم و دو سال است در سلول زندان رجایی‌شهر، گوهردشت کرج دوران محکومیت خود را می‌گذرانم از بابت عدم امکان ملاقات حضوری، عدم امکان ارتباط تلفنی و حتی از رفتن به مرخصی هم محروم هستم."

رضا شریفی بوکانی در اردیبهشت‌ماه سال ۸۹ توسط نیروهای امنیتی در کافی‌نتی در تهران بازداشت و پس از چند ماه در بند ۲۰۹ اوین به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد.

وی ابتدا به اتهام "محاربه" و "مفسد فی‌الارض" به اعدام محکوم شد. سپس از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ۳۰ سال‌ و ‌شش ماه زندان به وی داده شد. اما در آخرین مرحله محاکمه این زندانی سیاسی در دو پرونده به اتهام "جاسوسی" و "عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران و اقدام علیه امنیت ملی" به هفت سال ‌و ‌نیم زندان محکوم گردید.

رضا شریفی بوکانی در پیام نوروزی خود، می‌گوید: "اعتقاد عمیق من [به‌عنوان] یک زندانی بر آن است که انسان در طول حیات خود آزاد باشد و آزادانه زندگی کند و برای اجرای عدالت مبارزه کند. برای یک آزادی‌خواه مهم است که هر لحظه با ریشه‌هایش در تماس باشد تا هم متوجه تغییرات شود و هم آرامشی را کسب کند."

رضا شریفی بوکانی: احترام به اعلامیه جهانی حقوق بشر، به کرامت انسانیت از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران مفهومی ندارد

این زندانی سیاسی نوشته است: "احترام به اعلامیه جهانی حقوق بشر، به کرامت انسانیت از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران مفهومی ندارد."

وی همچنین افزوده است: "امروز به جرم ابراز عقیده و دفاع از آزادی، دمکراسی و حقوق بشر همراه با صد‌ها زندانی سیاسی در ایران دور از خانواده‌های‌مان باید عید را در سلول‌های تاریک رژیم جشن بگیریم."

رضا شریفی بوکانی در بخش دیگری از پیام خود به انتخابات مجلس نهم پرداخته و آمار منتشرشده از سوی جمهوری اسلامی در رابطه با شرکت مردم در آن را "دروغ" خوانده است.

مقام‌های حکومت ایران میزان شرکت مردم در انتخابات مجلس نهم را ۶۴ درصد عنوان کردند اما مخالفان حکومت به این آمار باور ندارند و شرکت مردم در انتخابات را به‌ویژه در تهران و شهرهای بزرگ پایین‌تر از دوره‌های پیشین ارزیابی کردند.

این زندانی سیاسی در پیام خود تأکید کرده است که مردم دیگر فریب این "سیاه‌کاری‌ها" را نمی‌خورند.

وی با بیان این‌که حکومت از ابزار دین در راه "فریب مردم" بهره می‌برد به محرومیت‌های کردستان ایران اشاره کرده و گفته است مذهب و آیین کردها به‌رسمیت شناخته نمی‌شود و کردستان از رونق اقتصادی و سرمایه‌گذاری محروم مانده است.

رضا شریفی بوکانی همچنین به احکام اعدام زندانیان دیگری چون شیرکو معارفی، حبیب‌الله لطیفی، حبیب گلپری‌پور، سعید ملک‌پور و همچنین اعدام دو سال پیش فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی، علی اسلامیان، شیرین علم‌هویی و حسین خضری، از زندانیان سیاسی کرد نیز اشاره کرده و از مردم کردستان خواسته است پشتیبان زندانیان در آستانه اعدام باشند و خانواده‌های آنان را تنها نگذارند.

وی در پایان پیام خود از احزاب کرد، گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی در ایران خواسته است تا اتحاد و همبستگی داشته باشند.

پیشتر صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه در رابطه با مرخصی زندانیان در ایام نوروز طی بخشنامه‌ای اعلام کرده بود: "به زندانیان محکوم با رعایت شرایط و گرفتن تأمین مناسب ۱۵ روز مرخصی نوروزی اعطا می‌شود. اما متهمان به اقدام علیه امنیت کشور از این مرخصی بهره نخواهند برد."

در روزهای گذشته خانواده‌های زندانیان سیاسی و فعالان عرصه‌های مختلف اجتماعی با انتشار بیانیه‌هایی خواهان مرخصی و آزادی زندانیان سیاسی در روزهای سال نو شده‌ بودند.
 

Share