Share

۲۰ سازمان‌ و انجمن‌ منطقه‌ای و جهانی مدافع حقوق بشر در بیانیه مشترکی خطاب به شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهان تمدید مأموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران شدند.

به گزارش زمانه، در روزهای ٢١ و یا ٢٢ مارس، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در رابطه با تمدید مأموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران رأی‌گیری می‌کند.

سازمان‌ها‌ و انجمن‌های مدافع حقوق بشر‌ گفته‌اند هدف‌شان از انتشار این بیانیه جلب حمایت شورای حقوق بشر سازمان ملل برای دادن رأی مثبت به قطعنامه تمدید مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران است.

آن‌ها گفته‌اند: "در این زمان که وضعیت حقوق بشر در ایران به میزان قابل توجهی بد‌تر شده و آن کشور از همکاری با نهادهای سازمان ملل خودداری می‌کند، حمایت کشورهای عضو این شورا از تمدید مأموریت گزارشگر ویژه دارای اهمیت حیاتی است."

مدافعان حقوق بشر ضمن اشاره به گزارش دوم احمد شهید که در روز هفتم مارس ارائه شد آن را ادامه گزارش مقدماتی او در ٢٣ سپتامبر ٢٠١١ در رابطه با "موارد خیره‌کننده نقض حقوق بشر در ایران" عنوان کرده و گفته‌اند این گزارش‌ها از "خودداری مداوم" جمهوری اسلامی از همکاری با نهادهای سازمان ملل انتقاد کرده‌اند.

این سازمان‌ها تلاش‌های احمد شهید در تهیه گزارش خود را با وجود سنگ‌اندازی‌های جمهوری اسلامی "موفق" ارزیابی کرده‌اند

مقام‌های ایران بارها از صدور مجوز بازدید به احمد شهید با وجود ارسال دعوت‌نامه دائمی در سال ٢٠٠٢ جهت بازدید از آن کشور امتناع کرده‌اند.

این بیانیه تأکید کرده است مسئولان حکومتی ایران در حالی که از همکاری با گزار‌شگر ویژه حقوق بشر در ایران خودداری می‌‏کنند، در قبال انتقاد و ملاحظات او به‌شدت حساس‌اند.

سازمان‌ها‌ و انجمن‌های مدافع حقوق بشر‌ ادعاهای حکومت ایران مبنی بر عملی ساختن اقداماتی برای جلوگیری از شکنجه و تغییرات در قانون مجازات اسلامی را رد کرده‌ و گفته‌اند چنین ادعاهایی در "تناقض کامل" با گفته‌های ده‏‌ها زندانی سابق است و تغییرات ذکرشده "سطحی" است.

در بیانیه آمده است: "تلاش‌های ایران برای نمایش بهبود در کارنامه حقوق بشر آن کشور عاری از دستاوردهای اساسی و ارائه یک راه حل عملی برای وضعیت اسفناک حقوق بشر در آن کشور است."

آن‌ها همچنین متذکر شده‌اند که جمهوری اسلامی ایران با وجود اعلام دعوت از گزارشگران موضوعی حقوق بشر برای بازدید از ایران، از سال ٢٠٠۵ تاکنون به هیچ کدام اجازه بازدید نداده است.

۲۰ سازمان‌ و انجمن‌ منطقه‌ای و جهانی مدافع حقوق بشر سپس به گزارش‌های متعددی که در ماه‌های اخیر در مجامع مختلف جهانی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه شده اشاره کرده و گزارش اخیر احمد شهید را تصویر تیره‌ای از وضعیت فعلی حقوق بشر در ایران دانسته‌اند.

این سازمان‌ها تلاش‌های احمد شهید در تهیه گزارش خود را با وجود سنگ‌اندازی‌های جمهوری اسلامی "موفق" ارزیابی کرده و گفته‌اند گزارش وی بر اساس شهادت‌های جمع‌آوری‌شده از بیش از ١٠٠ قربانی و خانواده‌های آن‌ها، و اطلاعات ارائه شده توسط منابع قابل اعتماد به او تدوین شده است.

آن‌ها نوشته‌اند: "قرار گرفتن بررسی وضعیت حقوق بشر ایران در دستور کار گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، ایرانیان را در داخل و خارج از آن کشور به شکل بی‌سابقه‌ای برای همکاری با جامعه جهانی بسیج کرده است."

به اعتقاد این مدافعان حقوق بشر ادامه مأموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران برای "ایجاد زمینه همکاری ایرانیان با جامعه جهانی، اعمال فشار بر دولت ایران جهت پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حقوق بشر، و فراهم آوردن نظارت مجامع و کار‌شناسان بین المللی حقوق بشر بر وضعیت حقوق بشر" در ایران حیاتی است.

۲۰ سازمان‌ و انجمنی که این بیانیه را امضا کرده‌اند عبارتند از: مرکز آفریقایی حقوق بشر و دموکراسی؛ انجمن دموکراسی آفریقایی؛ سازمان عفو بین‌الملل؛ انجمن آسیایی حقوق بشر و توسعه (انجمن آسیا)؛ مرکز منابع حقوقی آسیا؛ جامعه بین‌المللی بهائی؛ انجمن ابتکار حقوق بشر کشورهای مشترک‌المنافع؛ ارتباط حقوق بشر؛ انستیتیو مطالعات حقوق بشر قاهره؛ پروژه مدافعان حقوق بشر شرق و شاخ آفریفا؛ ابتکار مصری برای دفاع از حقوق شخصی؛ سازمان دیده‌بان حقوق بشر؛ کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران؛ فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر؛ سرویس بین‌المللی برای حقوق بشر؛ جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران؛ مشارکت برای عدالت – نیجریه؛ گزارشگران بدون مرز؛ اتحاد برای ایران و شبکه مدافعان حقوق بشر غرب آفریقا.
 

Share