Share

سه نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور این کشور از تصمیم بانک مرکزی برای فعال کردن صرافی‌ها استقبال کردند و از وی خواستند تا راهکارهایی را برای "مقابله" با تحریم‌های بین‌المللی در پیش بگیرد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد توکلی، غلام‌رضا مصباحی مقدم و الیاس نادران در این نامه که ۲۹ اسفند ۱۳۹۰ منتشر شد، گفته‌اند: "تحریم ظالمانه غرب، به ویژه پس از قطع حمایت سوئیفت، مبادلات ارزی را برای بانک‌ها، مخصوصاً بانک‌های دولتی بسیار دشوار می‌سازد."

به گفته این سه نماینده مجلس ایران "صرافی‌ها به دلایل متعدد راحت‌تر می‌توانند این محدودیت‌ها را خنثی سازند. به همین دلیل بازار فرعی ارز باید گسترش یابد تا تأمین نیازهای وارداتی کشور، بیش از این آسیب نبیند و تولید تداوم یابد."

توکلی، نادران و مصباحی مقدم: تحریم ظالمانه غرب، به ویژه پس از قطع حمایت سوئیفت، مبادلات ارزی را برای بانک‌ها، مخصوصاً بانک‌های دولتی بسیار دشوار می‌سازد

در ادامه تحریم‌ها علیه ایران، اتحادیه جهانی انتقالات بین بانکی (سوئیفت) از روز شنبه ۲۷ اسفندماه (۱۷ مارس) خدمات خود را به بانک‌های ایرانی قطع کرد.

با این تصمیم سوئیفت، تقریباً نقل و انتقالات پولی بانک‌های ایرانی با خارج از کشور از راه‌های رسمی ناممکن می‌شود و مبادلات پولی ایرانیان و تاجران خارج از مرزها با دشواری روبه‌رو خواهد شد.

نویسندگان نامه به احمدی‌نژاد پیشنهاد داده‌اند دولت برای "مقابله" با اثرات تحریم‌های بین المللی، باید بازار فرعی ارز را گسترش دهد و صادر کنندگان را از سپردن پیمان ارزی معاف کند تا آن‌ها بتوانند ارز حاصل از صادرات کالاهای خود را در داخل یا خارج از کشور با واردکنندگان معامله کنند.

به گفته این سه نماینده مجلس این پیشنهادات هم اثر "ضد تحریمی" دارد و هم تولید داخلی را تقویت می‌کند.

قدرت‌های غربی، ایران را به دلیل اصرارش بر ادامه دادن برنامه اتمی، هدف تحریم‌های سخت و شدید قرار داده‌اند.

غرب می‌گوید نگران است که برنامه اتمی ایران ابعاد نظامی داشته باشد و بر همین پایه در چند ماه گذشته دامنه تحریم‌ها را به شکل بی‌سابقه‌ای گسترش داده است.

با این حال ایران با تأکید بر اینکه برنامه اتمی‌اش اهداف صلح‌آمیز دارد، می‌گوید در برابر تحریم‌ها تسلیم نمی شود.

توکلی، ناداران و مصباحی افزوده‌اند: "بانک مرکزی دخالتش در بازار فرعی ارز باید کاملاً مدیریت شده و تنها برای نگهداری نرخ بازار فرعی در دامنه معینی باشد تا از نوسانات مخرب جلوگیری کند."

به گفته این نمایندگان مجلس ایران "اگر این پیشنهاد پذیرفته‌ نشود، دولت، تولیدکنندگان، کارگران شاغل و کارجویان متضرر می‌شوند."

 

Share