Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران در پیام‌های نوروزی خود بر مسائل اقتصادی تأکید کردند.

به گزارش منابع خبری ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای در پیام خود سال گذشته را "یکی از سال‌های پرحادثه" در سطح جهان، منطقه و ایران دانست و رویدادهای این سال را به سود ایران ارزیابی کرد.

وی گفت کشورهای غربی "دچار مشکلات گوناگون" هستند و ملت‌هائی که "جمهوری اسلامی از آن‌ها همواره حمایت کرده است"، به "هدف‌های بزرگی" دست پیدا کرده‏‌اند.

وی با اشاره تلویحی به رویدادهای کشورهای عربی در سال گذشته گفت "دیکتاتورهائی به زیر کشیده شدند؛ قانون‌های اساسیِ مبتنی بر اسلام در کشورهائی تصویب شد" و اسرائیل در "محاصره" قرار گرفت.

رهبر جمهوری اسلامی ایران سال گذشته را برای ایران "دارای دستاوردهای بزرگ" دانست و شرایط کشور را "شرایط قبول چالش‌ها و دشواری‌ها و غلبه‏‌ بر آن‌ها" عنوان کرد.

محمود احمدی‌نژاد: امسال نیز همچون گذشته حمایت از تولید، صادرات ملی، سرمایه و کار ایرانی در دستور کار دولت خواهد بود

آیت‌الله خامنه‌ای که سال گذشته را "سال جهاد اقتصادی" نامیده بود گفت: "اگرچه هوشمندان و آگاهان می‌دانستند که این نام و این جهت‌گیری و شعار برای سال ۹۰ یک امر لازم است، اما بعد تلاش‌های دشمنان در این سال هم همین را اثبات کرد و نشان داد."

وی در بخش دیگری از پیام نوروزی خود در مورد سالی که در پیش است گفت: "به تشخیص من، بر طبق گزارش‌ها و مشاوره‌ با افراد مطلع و آگاه"، چالش مهم در سال جدید "عرصه اقتصادی" است.

رهبر جمهوری اسلامی در این رابطه مسأله "تولید داخلی" را برای "ناکامی تلاش‌های دشمن" مهم خواند و شعار امسال را "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‏ ایرانی" عنوان کرد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران نیز در پیام نوروزی خود به مسائل اقتصادی پرداخت و گفت: "امسال نیز همچون گذشته حمایت از تولید، صادرات ملی، سرمایه و کار ایرانی در دستور کار دولت خواهد بود."

وی نیز از "دستاوردهای اقتصادی، علمی، صنعتی، فن‌آوری و سیاسی" ایران در سال گذشته سخن گفت: "بنای دولت بر این است تا به گونه‌ای کار کند تا باری را بر دوش دولت بعدی نگذارد."

به‌نظر می‌رسد گسترش تحریم‌های جهانی چند ماه اخیر علیه ایران، به‌ویژه تحریم نفت و بانک مرکزی، شرایط اقتصادی ایران و تکیه بر "سرمایه ملی" را در مرکز توجه رهبران ایران قرار داده است.

روز گذشته هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز در پیامی فرارسیدن سال نو را به کسانی که نوروز را جشن می‌گیرند، تبریک گفت.

کلینتون در این پیام گفت: "ما درحالی که با چالش‌های تازه روبه‌رو می‌شویم، به حمایت‌مان از حقوق جهانی بشر و آزادی بیان، حقوقی که مروج صلح، پیشرفت و سعادت هستند، متعهد می‌مانیم."

همچنین شیمون پرز، رئیس‌جمهور اسرائیل نیز از رادیو اسرائیل پیامی به‌مناسبت نوروز فرستاد.

وی در این پیام از رهبران جمهوری اسلامی ایران خواست "از تهدید دیگران" دست کشیده و در راه "صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز" گام بردارند.

 

Share