Share

دونالد ترامپ در آخرین اظهارات خود درباره عربستان سعودی بار دیگر این کشور را که یکی از متحدان اصلی‌اش در جهان عرب است تحت فشار قرار داد. او همچنان می‌خواهد که عربستان سعودی مانع از افزایش قیمت نفت شود و هزینه‌های نظامی خود را بپردازد.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در کنار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ـ عکس از آرشیو

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در کنار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ـ عکس از آرشیو

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۲ اکتبر / ۱۰ مهر در یک گردهمایی در ایالت می‌سی‌سی‌پی گفت: «در مورد معاملات نظامی، چطور است که ما از کشورهای ثروتمند محافظت می‌کنیم اما آن‌ها بازپرداخت نمی‌کنند؟»

او افزود: «من ملک سلمان را دوست دارم. اما به او گفتم، “ما داریم از شما حفاظت می‌کنیم. شما ممکن است بدون ما دو هفته هم پایدار نمانید. شما باید برای ارتش خودتان پول پرداخت کنید؛ باید پرداخت کنید”.»

در حالی‌که قیمت نفت از بشکه‌ای ۸۰ دلار گذشته، ترامپ فشار بر نخستین تولیدکننده نفت را بیشتر می‌کند تا بتواند برای مقابله با فروپاشی بازار و هزینه‌های حضور نظامی آمریکا در منطقه هزینه کند.

روابط پادشاهی سعودی با آمریکا در دوران ترامپ بهبود یافته است. به همین سبب سخنان ترامپ غیرمنتظره به نظر می‌رسد و ثبات حکومت پادشاهی عربستان سعودی را که از دهه ۱۹۳۰ بر قدرت است زیر سئوال می‌برد.

ترامپ روشن نکرد که این سخنان را چه زمانی به ملک سلمان گفته است اما به‌نظر می‌رسد که به مکالمه تلفنی شنبه گذشته خود با پادشاه سعودی اشاره دارد.

شبکه العربیه وابسته به عربستان سعودی گزارش داد که ترامپ و ملک سلمان درباره تلاش برای حفظ منابع برای اطمینان از ثبات بازار نفت و رشد اقتصاد جهانی صحبت کرده‌اند.

دونالد ترامپ، ۲۵ سپتامبر / ۳ مهر در مجمع عمومی سالانه سازمان ملل در بخشی از سخنانش به سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اشاره کرد و گفت: «ما از کشورهای اوپک می‌خواهیم بالا بردن قیمت را متوقف کنند و شروع به پایین آوردن قیمت کنند. آن‌ها باید از حالا به بعد به محافظت نظامی‌ ما از آن‌ها کمک مالی قابل توجهی کنند. آمریکا به بزرگ‌ترین تولیدکننده انرژی در سراسر جهان بدل شده است. کشورهای اوپک مانند همیشه از بقیه جهان سوءاستفاده می‌کنند. ما از بسیاری از این کشورها به رایگان دفاع می‌کنیم و آن‌ها با بالا بردن قیمت نفت از ما سوءاستفاده می‌کنند. خوب نیست.»

در اجلاس اخیر کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) – غیراوپک (JMMC) با ریاست عربستان سعودی که  ۲۳ سپتامبر / یکم مهر برگزار شد درخواست ترامپ مبنی بر افزایش تولید نفت رد شد. عربستان سعودی و روسیه گفتند که افزایش تولید نفت در شرایط کنونی ضرورتی ندارد.

بیشتر بخوانید:

اوپک و روسیه درخواست ترامپ برای افزایش تولید نفت را رد کردند

Share