Share

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد پیامی به‌مناسبت نوروز منتشر کرد و در آن نوروز را نمادی از صلح و دوستی دانست.

تارنمای سازمان ملل امروز سه‌شنبه یکم فروردین‌ماه ۱۳۹۱ پیام بان کی‌مون، دبیرکل این سازمان را به‌مناسبت فرارسیدن نوروز منتشر کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد هر سال این آیین دیرینه را با انتشار پیامی گرامی می‌دارد.

بان کی‌مون در پیام خود گفته است: "در طول سه هزار سال تاریخ بشری و امروز برای ۳۰۰ میلیون نفر از مردم جهان، نوروز، سرزمین‌ها، ملت‌ها، مذاهب و زبان‌های گوناگون را در نخستین روز بهار یگانه می‌سازد."

دبیرکل سازمان ملل در پیام خود، نوروز را روز "خانواده، دوستی و رقص و پایکوبی" دانسته و آن را نشانه‌ای از "احترام متقابل و آرزوی همه جوامع در راه هماهنگی" خوانده است.

بان کی‌مون گفته است نوروز تولدی دوباره و آرزوی صلح و حسن نیت است.

نوروز از سوی کشورهای مختلف جهان از جمله ایران، افغانستان، آلبانی، آذربایجان، مقدونیه، هند، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ترکیه جشن گرفته می‌شود

به گفته دبیرکل سازمان ملل نوروز نشانی از تنوع در جهان و فرصتی برای تقویت روابطی است که مردم جهان را به هم پیوند می‌دهد.

وی گفت به همین خاطر است که نوروز از سوی یونسکو در فهرست "میراث غیرملموس جهانی"، به ثبت رسیده است.

یونسکو، سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، در تاریخ هشتم مهرماه ۱۳۸۸ خورشیدی (۲۰۰۹ میلادی) نوروز را به‌عنوان "میراث غیرملموس جهانی" ثبت کرد.

همچنین سازمان ملل متحد در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۱۰ با تصویب قطعنامه‌ای در مقر این سازمان در نیویورک، روز ۲۱ مارس را به‌عنوان روز بین‌المللی نوروز و فرهنگ صلح در جهان به‌رسمیت شناخت.

بان کی‌مون با بیان این‌که پیام صلح نوروز از "جایگاه ویژه‌ای" برخوردار است گفت به جوامعی می‌اندیشد که نوروز را جشن می‌گیرند اما در شرایط دشواری به‌سر می‌برند.

دبیرکل سازمان ملل گفت: "این جشن به ما یادآوری می‌کند که سرنوشت مشترکی داریم و باید در راه ساختن آینده‌ای بهتر تلاش کنیم."

وی در پایان پیام خود گفت: "تمام توان خود را برای گرامی‌داشت تجدید زندگی و در راه ساختن جامعه جهانی امن‌تر، صلح‌آمیزتر و عادلانه‌تر به‌کار بریم. این است پیام نوروز و این است وظیفه همه ما در طول این سال."

نوروز از سوی کشورهای مختلف جهان از جمله ایران، افغانستان، آلبانی، آذربایجان، مقدونیه، هند، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ترکیه جشن گرفته می‌شود.

 

Share