Share

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در گردهمایی بسیجیان بار دیگر از «توطئه دشمنان» سخن گفت. او گفت نخواهد گذاشت کسی ساز سازش با «دشمن» سر کند و ایران با شکست تحریم‌ها سیلی محکمی به آمریکا خواهد زد. او در همین حال اعلام کرد که ایران به‌دلیل تحریم‌های آمریکا و مشکلات اقتصادی دوران حساسی را از سر می‌گذراند.

علی خامنه‌ای در گردهمایی بسیجیان و رهبران سپاه پاسداران در ورزشگاه آزادی ـ پنج‌شنبه ۱۲ مهر

علی خامنه‌ای در گردهمایی بسیجیان و رهبران سپاه پاسداران در ورزشگاه آزادی ـ پنج‌شنبه ۱۲ مهر

علی خامنه‌ای پنج‌شنبه ۱۲ مهر در گردهمایی بسیجیان و رهبران سپاه پاسداران در ورزشگاه آزادی ظاهر شد و در میان تعریف و تمجیدهایِ متداولِ حاضران، درباره مسائل کشور حرف زد.

رهبر جمهوری اسلامی گفت: «موقعیت کشور، موقعیت منطقه و جهان، موقعیت‌های حساسی است، به‌ خصوص برای ملت ایران.»

او افزود: «حساسیت از این جهت که از یک طرف عربده‌کشی‌های سران استکبار و سیاست‌های آمریکای جهان‌خوار (…)  و از یک طرف مشکلات اقتصادی کشور و تنگی معیشت بخش بزرگی از مردم ضعیف کشور» قرار دارد.

خامنه‌ای در سوی دیگر از «قدرت‌نمایی جوان‌های مؤمن و پیروزی‌های پیاپی در میدان‌های مختلف» و به «تکاپو افتادن نخبگان کشور» سخن گفت تا امید را در میان بسیجیان زنده نگه دارد.

آمریکا  ۱۸ اردیبهشت / ۲۱ آوریل سال جاری از توافق هسته‌ای (برجام) خارج شد و سپس دور اول تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی را از ۱۵ مرداد/  ۶ اوت آغاز کرد. دور دوم تحریم‌های آمریکا که بیشتر تحریم‌های نفتی را شامل می‌شود از ۴ نوامبر / ۱۳ آبان به‌ اجرا در خواهد آمد.

در این مدت بسیاری از شرکت‌های خارجی از ایران خارج شده‌اند، ریال ۷۵ درصد ارزش خود را در چند ماه نخست سال جاری از دست داده و گرانی و تورم تشدید شده است.

علی خامنه‌ای در ادامه سخنان خود به موضوع تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: «تحریم اقتصادی شکننده‌تر از اقتصاد ملی ماست. تحریم را شکست می‌دهیم و آمریکا با شکست تحریم از ملت ایران یک سیلی دیگر باید بخورد.»

او با تأکید بر این‌که «راه پیچ و خمی در پیش است» و «دشمن به طور کامل در مقابل ما فعال است»، گفت: «عیب واقعی این است که جوان کشور تصور کند که راه حلی وجود ندارد جز پناه بردن به دشمن. (…) من صریحاً اعلام می‌کنم، کسانی که در داخل کشور این فکر را که مطلوب و محبوب دشمنان است دارند، خیانت می‌کنند و این خیانت به کشور است. (…)  من تا جان و توان دارم، نخواهم گذاشت این اتفاق در کشور بیفتد.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران سه‌شنبه ۱۰ مهر / ۲ اکتبر در گفت‌وگو با نشریه نیویورکر درباره آینده روابط تهران و واشنگتن گفت: «ما در دنیای احتمالات زندگی می‌کنیم و هیچ چیز غیرممکن نیست اما برای داشتن روابط شما باید مبنایی داشته باشید که از قبل ساخته شده است. (…) ‌در صورت فراهم بودن شرایط لازم برای مذاکرات من احتمال گفت‌وگو را رد نمی‌کنم. این شرایط عبارت است از قابل اتکا بودن (طرف مقابل).»

روز گذشته (چهارشنبه) دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه رأی موقت خود در پرونده شکایت ایران از آمریکا را اعلام کرد. بر این اساس دادگاه گفت که تحریم‌ها جان شهروندان ایرانی را به خطر انداخته و در بخش اقلام دارویی، غذایی و هوانوردی و کشاورزی می‌تواند به خسارت غیرقابل جبرانی منجر شود.

بیشتر بخوانید:

دادگاه لاهه: تحریم‌های آمریکا نباید بر زندگی مردم ایران تأثیر بگذارد

Share