Share

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا امسال نیز همچون دو سال پیش به‌مناسبت نوروز پیامی منتشر کرد.

اوباما در آغاز پیام نوروزی از سوی خود و همسرش سال نو را به مردم ایران تبریک گفت. وی در این سخنان به روابط ایران و آمریکا و محدودیت‌های رسانه‌ها به‌ویژه اینترنت در ایران اشاره کرد.

اوباما گفت جشن نوروز در حالی آغاز شده است که "تنش میان دو کشور ما همچنان ادامه دارد"، اما "هیچ دلیلی وجود ندارد که ایران و آمریکا از یکدیگر جدا باشند."

وی به جنبه‌های مثبت روابط دو ملت پرداخت و با اشاره به موفقیت‌های آمریکاییان ایرانی‌تبار در جامعه آمریکا، از جایزه اسکار اصغر فرهادی به‌خاطر فیلم "جدایی نادر از سیمین" یاد کرد.

اوباما همچنین به آزادی شهروندان ایرانی توسط نیروی دریایی آمریکا نیز اشاره کرد.

باراک اوباما گفت دولت آمریکا با وجودی که تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده دستورات تازه‌ای را به شرکت‌های آمریکایی جهت دسترسی بیشتر مردم ایران به نرم‌افزارها صادر نموده است

در دی‌ماه ۱۳۹۰ (ژانویه ۲۰۱۲ ) نیروی دریایی آمریکا طی دو عملیات شهروندان ایرانی را که به‌دست دزدان دریایی سومالی گروگان گرفته شده بودند آزاد کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا استفاده از شبکه اجتماعی اینترنت را نیز از جمله موارد مشترک ارتباطی دو ملت عنوان کرد و افزود: "با این‌حال مردم ایران به‌طور روزافزونی از آزادی اولیه دسترسی به اطلاعاتی که می‌خواهند محروم می‌شوند."

باراک اوباما گفت دولت ایران برنامه‌های رادیو تلویزیون‌های ماهواره‌ای را مسدود و اینترنت را سانسور می‌کند تا بتواند مردم را کنترل کند.

وی تأکید کرد: "در هفته‌های اخیر محدودیت‌های اینترنتی به‌حدی شدید شده که ایرانیان نمی‌توانند به‌آزادی با عزیزان خود در داخل ایران یا خارج از مرزهای آن ارتباط برقرار کنند."

اوباما همچنین افزود دولت ایران از فن‌آوری‌ها به‌منظور سرکوب مردم استفاده می‌کند و به‌ دور خود "پرده الکترونیکی" کشیده، مانع از جریان آزاد اطلاعات می‌شود.

وی گفت دولت آمریکا با وجودی که تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده دستورات تازه‌ای را به شرکت‌های آمریکایی جهت دسترسی بیشتر مردم ایران به نرم‌افزارها صادر نموده است تا ایرانیان بتوانند از اینترنت آسان‌تر استفاده کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: "مردم ایران وارث تمدنی بزرگ و باستانی هستند. آن‌ها مانند مردم هر کجای دیگر از حق جهانی اندیشیدن و سخن گفتن برخوردارند."

اوباما افزود دولت ایران همان‌طور که موظف به رعایت این حقوق است به‌همان میزان وظیفه دارد به تعهدات خود در زمینه برنامه هسته‌ای عمل کند.

وی گفت اگر ایران به تعهدات خود در این زمینه مسئولانه عمل کند از سوی جامعه جهانی مورد استقبال قرار می‌گیرد.

باراک اوباما در پایان پیام خود بار دیگر تأکید نمود که ایالات متحده در پی ارتباطات عمیق‌تری با مردم ایران است.

ویدئوی پیام نوروزی باراک اوباما را ببینید:

 

Share