Share

جشن نوروز ۱۳۹۱، به‌طور رسمی با حضور شماری از مقام‌های بلندپایه دولتی و ده‌ها هزار تن از مردم افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی در شهرهای مختلف این کشور برگزار شد.

طبق روال هر سال، مراسم رسمی بزرگداشت نوروز در کابل و هرات، به‌ویژه شهر مزار شریف مرکز ولایت باستانی بلخ در شمال این کشور برگزار گردید و این شهر میزبان بزرگ‌ترین گردهمایی نوروزی در نوع خود بود.

در مراسم نوروز امسال در شهر مزار شریف، مارشال محمد قسیم فهیم،‌ معاون رئیس‌جمهور افغانستان، نمایندگان شورای ملی،‌ مسئولان محلی و شماری از نمایندگان کشورهای مختلف شرکت داشتند.

مارشال فهیم، در سخنانی از توانایی نیروهایی امنیتی در حفظ امنیت مردم در برگزاری این جشن ستایش کرد.

مسئولان محلی ولایت بلخ می‌گویند در مراسم امسال هزاران تن از مناطق مختلف افغانستان برای شرکت در این مراسم به این ولایت سفر کرده‌اند

دور روز پیش اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که پنج نفر را با هزاران کیلوگرم مواد منفجره به اتهام ترور مقام‌های ارشد دولتی و برهم زدن جشن نوروز در مزار شریف، بازداشت کرده بود.

معاون رئیس‌جمهور افغانستان در ادامه سخنانش در این مراسم بر ضرورت صلح و وحدت ملی در این کشور تأکید کرد و با بیان این که امنیت و ثبات در افغانستان به‌نفع کشورهای منطقه و جهان است ابراز امیدواری نمود که با تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان و پایان خشونت‌ها،‌ امنیت و ثبات سراسری در این کشور تأمین شود.

این مراسم پس از پخش سرود ملی افغانستان،‌ شلیک توپ و پرواز صدها کبوتر با بر افراشتن علم منسوب به حضرت علی و شور و هلهله مردم به پایان رسید.

مسئولان محلی ولایت بلخ می‌گویند در مراسم امسال هزاران تن از مناطق مختلف افغانستان برای شرکت در این مراسم سنتی مذهبی که توأم با دعا و سرور به‌مناسبت آغاز سال نو است، به این ولایت سفر کرده‌اند.

بنابر برخی یافته‌های تاریخی از جمله روایت شاهنامه فردوسی؛ جمشید، شاهنشاه اسطوره‌ای بلخ در این روز تاج‌گذاری کرده است و از سوی دیگر به‌گمان عده‌ای، شهر مزار شریف مرکز این ولایت، محل دفن حضرت علی چهارمین خلیفه اسلام است.

هر چند به دلیل فشارهای رهبران مذهبی تنها نخستین روز سال، در افغانستان تعطیلی رسمی است اما گستره این جشن باستانی که به "میله (جشن) گل سرخ" مشهور است از سوی مردم تا ۴۰ روز می‌رسد.

در مناطق مختلف رسوم سال نو متفاوت است اما در مجموع، رفتن به دامان طبیعت، سرود و آوازخوانی، مسابقات بزکشی، کشتی‌گیری سنتی، تخم مرغ جنگی، به جنگ انداختن حیوانات اهلی و پرندگان، در ولایت‌های مختلف مرسوم است.

در شماری از مناطق، سفره "هفت میوه" از سوی بانوان آماده می‌شود تا از مهمانان نوروزی پذیرایی کنند، گندم سبز شده را که نشانه خیر و برکت پنداشته می‌شود برای پختن سمنک (سمنو) آماده می‌کنند.

مردم افغانستان، دست‌کم در پنج بهار که رژیم طالبان حکم می‌راند نمی‌توانستند جشن نوروز را برگزار کنند.

 

Share