Share

رجب طیب اردوغان اعلام کرد که نیروهای نظامی ترکیه هنگامی سوریه را ترک می‌کنند که در این کشور نخستین انتخابات آزاد برگزار شده باشد. در همان حال نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه سه ماه آینده را برای برقراری ثبات در ادلب و تشکیل کمیته قانون اساسی حیاتی دانسته است.

رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، رئیسان جمهور ترکیه و روسیه در شهر سوچی: ایجاد منطقه حائل نظامی در ادلب و خروج شورشیان مسلح از این منطقه تا ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی که شامگاه پنجشنبه ۴ اکتبر/ ۱۱ مهر در همایشی در استانبول ایراد کرد گفت «هر موقع که مردم سوریه انتخابات برگزار کنند، ما این کشور را به دست صاحبانش خواهیم سپرد.»

اردوغان ماه گذشته در گفت‌وگو با پوتین، توافق کرد که در شمال سوریه در استان ادلب که آخرین مقر شورشیان مخالف دولت اسد است، یک منطقه حائل نظامی ایجاد شود. علاوه بر ادلب، نیروهای نظامی ترکیه در عفرین، در شمال غربی سوریه و همچنین در جرابلس حضور دارند.

اردوغان در بخش دیگری از سخنانش گفت که ترکیه با شورشیان مسلح در ادلب در گفت‌وگوست. تحریر شام، یکی از شاخه‌های القاعده در این منطقه مستقر است. ترکیه این گروه را تروریستی می‌داند. دو هفته قبل این پیشنهاد مطرح شده بود که ۱۴ هزار شبه‌نظامی مسلح تحریر شام به افغانستان منتقل شوند. روسیه اما با این پیشنهاد مخالفت کرده بود.

اردوغان اعلام کرد که نیروهای نظامی ترکیه در ۱۲ نقطه سوریه حضور دارند و نیروهای نظامی تحت فرمان ایران در ۶ نقطه از این کشور مستقرند.

سه ماه آینده جنگ یا صلح را رقم می‌زند

بر اساس توافق اردوغان با پوتین در اجلاس سوچی، در ادلب یک منطقه حائل غیرنظامی به عمق ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر ایجاد شده و شورشیان مسلح تا ۱۵ اکتبر/ ۲۲ مهر وقت دارند این منطقه را ترک کنند.

استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه درباره چشم‌انداز صلح در این کشور گفته است:

«مهم‌ترین نکته این است که ما جنگ‌های نیابتی نمی‌خواهیم. نیروهای کشورهای بسیاری در سوریه حضور دارند و این خطرناک است.»

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه خواهان ادامه مذاکرات سیاسی و نظامی شده و گفته است:

«غیر نظامیان در ادلب می‌گویند، ما تروریسم نیستیم. آنها خواهان شنیدن صدایشان توسط جهانیان هستند. ما باید در سه ماه آتی فرصتی برای تحقق توازن فراهم کنیم.»

دی‌میستورا همچنین یادآوری کرده که سازمان ملل به تشکیل هیأت تدوین قانون اساسی جدید خوشبین است:‌

«هیأت تدوین قانون اساسی در خصوص راه حل سیاسی گفت‌وگو خواهد کرد. اگر این فرصت از بین رود به راهکار نظامی برمی‌گردیم.»

بیشتر بخوانید:

مخالفت شورشیان وابسته به القاعده با توافق روسیه و ترکیه بر سر ادلب

Share