Share

کمیسیون عالی مستقل انتخابات و همه‌پرسی کردستان عراق اعلام کرد که بر اساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق، هنوز احزاب سنتی کردستان پیشتاز هستند. حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی بیشترین آرا را به خود اختصاص داده و پس از این حزب اتحادیه میهنی و جنبش گوران (تغییر) قرار دارند. فهرست «نسل نو» و گوران به نتایج انتخابات اعتراض دارند.

انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق ۳۰ سپتامبر برگزار شد. نرخ مشارکت در این انتخابات ۵۷ درصد و شمار واجدین رأی نزدیک به سه میلیون نفر بود.

انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق ۳۰ سپتامبر برگزار شد. نرخ مشارکت در این انتخابات ۵۷ درصد و شمار واجدین رأی نزدیک به سه میلیون نفر بود.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات و همه‌پرسی کردستان عراق پنج‌شنبه شب ۴ اکتبر / ۱۲ مهر نتایج اولیه انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان را اعلام کرد اما گفت این نتایج موقتی است و باید شمارش آرا و رسیدگی به شکایت‌ها ادامه یابد.

بر اساس شمارش ۸۵ درصد از آرا، حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی با ۵۹۵ هزار و ۵۹۲ رأی در صدر قرار دارد.

اتحادیه میهنی کردستان با ۲۸۷ هزار و ۵۷۵ رأی در جایگاه دوم و جنبش گوران (تغییر) با ۱۶۴ هزار و ۳۳۶ رأی در جایگاه سوم قرار گرفت.

پس از این سه حزب، این احزاب به‌ترتیب بیشترین آرا را به‌دست آورده‌اند: حزب نسل نو با ۱۱۳ هزار و ۲۹۷ رأی، گروه اسلامی کردستان (کومال) با ۹۴ هزار و ۹۹۲ رأی، به سوی اتحاد اصلاحاتِ «اتحادیه اسلامی کردستان» (KIU) و «جنبش اسلامی کردستان» (IKM) ۶۹ هزار و ۴۷۷ رأی و اتحاد مدرن ۱۳ هزار و ۷۰۸ رأی.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات و همه‌پرسی کردستان عراق اعلام کرد که تاکنون یک هزار و ۴۵ شکایت از سه منطقه کردستان عراق دریافت کرده است. این کمیسیون پیش از این گفته بود که در مورد ۴۲۵ شکایت پرونده تشکیل داده است.

مسعود بارزانی، رهبر حزب دمکرات کردستان پیروزی حزب خود را تبریک گفت. او در بیانیه‌ای که شامگاه پنج‌شنبه منتشر شد گفت: «این مایه خوشبختی است که مردم در روندی دموکراتیک رأی داده‌اند. بهترین راه برای انتقال قدرت از طریق صندوق‌های رأی است.»

بارزانی همچنین از کمیسیون انتخابات درخواست کرد که به‌شکلی جدی به شکایت‌ها رسیدگی و «حقیقت را اعلام کند».

حزب «نسل نو» که بر اساس نتایج اولیه انتخابات در جایگاه چهارم قرار دارند، از کمیسیون انتخابات خواسته است تا نتایج را تأیید نکند. شاسوار عبدالواحد، رهبر این حزب، انتخابات این دوره را «یکی از بدترین انتخابات» در تاریخ منطقه کردستان خواند و گفت: «نتایج به هیچ وجه نشان‌دهنده آراء واقعی رأی‌دهندگان نیست.»

عبدالواحد روز گذشته (پنج‌شنبه) در نامه‌ای به کمیسیون انتخابات نوشت: «تحقیر کمیسیون و بی‌اعتنایی کارمندان آن هرگز به اندازه انتخابات فعلی واضح نبود. به دلیل نگرانی و دغدغه ما نسبت به آینده کشورمان و روند سیاسی و دموکراتیک است که من از شما می‌خواهم نتایج را تأیید نکنید و این انتخابات را باطل اعلام کنید.»

جنبش گوران نیز که در انتخابات ضعیف بود، با اشاره به نگرانی‌هایی درباره تقلب، در نظر دارد که نتایج انتخابات را رد کند.

انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق ۳۰ سپتامبر برگزار شد. نرخ مشارکت در این انتخابات ۵۷ درصد و شمار واجدین رأی نزدیک به سه میلیون نفر بود. در این انتخابات ۷۲۲ کاندیدا از ۲۹ جریان سیاسی برای به دست آوردن ۱۱۱ کرسی پارلمان اقلیم کردستان عراق با همدیگر به رقابت پرداختند.

بیشتر بخوانید:

انتخابات اقلیم کردستان عراق: آیا بحران سیاسی پایان می‌یابد؟

Share