Share

پیش از تغییر مجدد کابینه دوازدهم، اصلاح‌طلبان با روحانی و اصول‌گرایان با رئیس دفتر او، محمود واعظی دیدار و گفت وگو کرده‌اند. اصلاح‌طلبان می‌گویند روحانی مجرایی برای ارتباط مستمر با آنان ایجاد کرده است. محمد رضا باهنر نیز از آمادگی اصول‌‌گرایان برای کمک به دولت خبر داده است.

حسن روحانی در یکی از جلسات هیأت دولت (عکس: آرشیو)

خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی جمعه ۱۲ مهر گزارش داده که کمیسیون صنایع و معادن مجلس هفته آینده تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت را با حضور وزیر و نمایندگان متقاضی بررسی خواهد کرد.  همچنین کمیسیون عمران تقاضای گروهی از نمایندگان برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی را با حضور وزیر و نمایندگان متقاضی استیضاح بررسی می‌کند. در حال حاضر دو وزارتخانه کار و اقتصاد هم بی‌وزیر مانده است. رمضان‌علی سبحانی فر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در گفت‌وگو با روزنامه ابتکار از قصد روحانی برای اعمال تغییراتی در کابینه‌اش خبر داده بود.

در آستانه این تحولات، اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان برای تصدی وزارت‌خانه‌های اقتصادی رقابت می‌کنند.

محمد رضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی که رسانه‌های داخلی جمعه ۱۲ مهر با او انجام داده‌اند با اشاره به جلسه روزهای اخیر برخی چهر‌ه‌های اصول‌گرا با محمود واعظی رئیس دفتر روحانی گفته است:

«اینکه بگوییم برای معرفی وزیر به دولت با آقای واعظی جلسه برگزار کردیم، مطلب درستی نیست. ما در این جلسه درباره مسائل جاری مملکت از جمله نوسانات ارزی، تحریم‌ها و دیپلماسی خارجی به بحث‌ و گفت‌وگو پرداختیم. بالاخره دولت هم از نظر مشورتی از ما کمک می‌خواهد و ما نیز آماده‌ایم که در این راه به دولت کمک کنیم.»

رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از رئیس جمهوری اسلامی خواسته است که هر چه سریع‌تر تکلیف وزارتخانه‌های کار و اقتصاد که سهم مهمی در ایجاد اشتغال دارند را مشخص کند.

فرج الله رجبی، نماینده مردم شیراز در مجلس هم با اشاره به احتمال کناره‌گیری وزیر صمت گفته است:

«دولت باید برای وزراتخانه‌های اقتصادی خودش فکری بیندیشد. بالاخره باید بپذیریم افکار عمومی توقعاتی از دولت دارد و دولت هم باید برخی انتظارات را برآورده کند.»

شامگاه چهارشنبه ۱۱ مهر چند تن از سیاستمداران اصلاح‌طلب از جمله محمدرضا عارف، موسوی لاری،حسین کمالی، داوود محمدی، آذر منصوری،ژاله فرامرزیان و عباس عبدی در دیدار و گفت‌و گو با رئیس جمهوری اسلامی دیدگاه‌های خود درباره شرایط کشور را مطرح کردند.

رسانه‌‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان گزارش داده‌اند که روحانی از بحث‌هایی که اصلاح‌طلبان پیش کشیدند استقبال کرده و خواستار تشکیل کارگروهی برای برقراری ارتباط مستمر میان جریان اصلاحات و دولت شده است.

حفظ منافع ملی و انتظارات مردم از روحانی از بحث‌های مطرح شده در جلسه اصلاح‌طلبان با روحانی در آستانه تغییراتی در کابینه بوده است.

اصلاح‌طلبان در این دیدار از روحانی خواسته بودند «ارتباط صمیمی و نزدیک خود با مردم» را تقویت کرده و تنگناها و مشکلات را تا حد امکان برای مردم تشریح کند. رئیس جمهوری اسلامی هم در پاسخ گفته بود:

«توقعات از دولت باید متناسب با شرایط غیرعادی و حساسی باشد که در آن قرار داریم. وضعیت پیش روی کشور پیچیده است.»

بیشتر بخوانید:

فشار بیشتر بر روحانی: طرح استیضاح وزیران کشاورزی و اقتصاد

Share