Share

در حالیکه اعتصاب رانندگان کامیون برای سیزدهمین روز پیاپی ادامه یافت، رئیس سازمان راهداری ایران گفت: «تردد کامیون‌ها عادی شده است».

بیش از ۲۳۰ راننده کامیون در ایران دستگیر شده‌اند. مقام‌های قضایی رانندگان بازداشت شده را به «اشد مجازات» تهدید کرده‌اند. با این حال جمعه ۱۳ مهر نیز رانندگان در بسیاری از شهرهای ایران خودروهایشان را خاموش و از بارگیری خودداری کردند.

عبدالهاشم حسین‌نیا رئیس سازمان راهداری ایران اما به خبرگزاری مهر گفت که تردد کامیون‌ها عادی شده و «امنیت به جاده‌ها بازگشته است».

به گفته او شمار بارنامه‌های صادر شده در پایانه‌های باربری نسبت به هفته گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

حسین‌نیا گفت که بازرسان سازمان راهداری طی هفته گذشته برای پیگیری اعتراضات رانندگان «به تخلفات شرکت‌های باربری رسیدگی کردند».

به گفته او در جریان این بررسی مجوز فعالیت ۹۵ شرکت حمل و نقل جاده‌ای به دلیل عدم انجام وظایف قانونی و صنفی نسبت به رانندگان «به صورت موقت تعلیق  و به چندین شرکت نیز تذکر شدید داده شد».

حسین‌نیا گفت که دولت هرکجا که لازم باشد «کامیون‌های ملکی را برای حمل و نقل کالا به کار می‌گیرد».

اعتصاب رانندگان کامیون از ابتدای مهر امسال موجب کمبود بنزین و برخی اقلام کالایی در مناطق مختلف ایران شده است. به گفته رانندگانی که در اعتصاب شرکت کرده‌اند، سازمان راهداری برای مقابله با اعتصاب «کامیون‌هایی از عراق و افغانستان را به کار گرفته است».

یک ویدئو از اعتصاب رانندگان در اصفهان را ببینید:

همچنین گزارش‌هایی از استفاده از کامیون‌های ارتش و سپاه پاسداران برای جابجایی کالا و سوخت منتشر شده است.

رانندگان کامیون مهر امسال چهارمین دور اعتصاب سراسری را در اعتراض به عدم تحقق وعده مسئولان آغاز کردند. آنها خواستار شناسایی رانندگی تحت عنوان مشاغل سخت، پرداخت سهم دولت حق بیمه رانندگان، کاهش حق کمیسیون شرکت‌های باربری، افزایش نرخ کرایه حمل بار، تامین لوازم یدکی و لاستیک با قیمت مناسب و همچنین برخورد با فساد ماموران پلیس راه هستند.

در جریان این اعتصاب تا پنجشنبه ۱۲ مهر ۲۳۸ تن از رانندگان اعتصابی در شهرهای مختلف دستگیر شدند. رئیس قوه قضائیه رانندگان بازداشت شده را به «اشد مجازات» تهدید کرده است. دادستان کل جمهوری اسلامی نیز اتهام رانندگانی که در اعتصاب شرکت کردند را «قطاع الطریق» دانسته است.

حادیه رانندگان جاده‌ای آمریکا از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است به حقوق بین‌المللی رانندگان ایرانی توجه کند. فدراسیون کارگران حمل و نقل بین‌المللی نیز از برخوردهای قضایی با رانندگان ایرانی اظهار نگرانی کرده است.

بیشتر بخوانید:

نگرانی سندیکاهای کارگری از برخوردهای قضایی با رانندگان کامیون در ایران


در همین زمینه:

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share