Share

وکیل سرباز آمریکایی که به قتل ۱۶ افغان از جمله ۹ کودک متهم است، می‌گوید موکلش این کشتار را به یاد نمی‌آورد.

به گزارش اسکای نیوز، جان هنری براون وکیل رابرت بیلز گفت موکلش چیزی درباره تیراندازی به غیرنظامیان افغان به یاد نمی‌آورد.

وکیل بیلز همچنین گفته است پایه دفاعیات خود را بر بیماری‌های روحی و روانی موکلش خواهد گذاشت.

به گفته براون سربازانی که چندین بار به خاورمیانه اعزام شوند، دچار بیماری‌های روحی و روانی می‌گردند.

بیلز متهم شده ساعت دو بامداد یکشنبه ۲۱ اسفندماه با ورود به چند خانه در نزدیک پایگاه نیروهای بین‌المللی کمک به تأمین امنیت افغانستان (آیساف) در منطقه پنجوایی ولایت قندهار،‌ به سوی غیرنظامیان آتش گشوده است.

وی که ۱۱ سال سابقه کار در ارتش آمریکا را دارد، پیش از اعزام به افغانستان در ماه دسامبر ۲۰۱۱، در عراق بوده است.

همسر بیلز با انتشار بیانیه‌ای ضمن تسلیت گفتن به خانواده قربانیان گفته است شخصیت همسرش با اتفاقی که باعث کشتار غیرنظامیان افغان شده، تفاوت دارد

این نظامی آمریکایی هم‌اکنون در یک سلول انفرادی در بازداشتگاه نظامی در ایالت کانزاس است.

همچنین همسر بیلز با انتشار بیانیه‌ای ضمن تسلیت گفتن به خانواده قربانیان گفته است شخصیت همسرش با اتفاقی که باعث کشتار غیرنظامیان افغان شده، تفاوت دارد.

بستگان و دوستان رابرت بیلز نیز وی را مردی "دوست‌داشتنی و با محبت" توصیف کرده‌اند که "همیشه علاقه داشته به مردم کمک کند."

در همین حال نتایج یک تحقیق مجلس نمایندگان افغانستان نشان می‌دهد در کشتار غیرنظامیان در قندهار،‌ "بین ۱۵ تا ۲۰ سرباز آمریکایی حضور داشته‌اند و به دو زن نیز تجاوز شده است."

مقام‌های آمریکایی تأکید کرده‌اند این قتل‌عام توسط یک سرباز ارتش این کشور  انجام شده و متهم برای محاکمه به آمریکا منتقل شده است.

اما هیأت اعزامی مجلس نمایندگان روز شنبه ۲۷ اسفندماه،‌ در گزارش خود به نشست عمومی مجلس، اظهارات مقام‌های آمریکایی در مورد این رویداد را رد کرد و آن را دروغ خوانده است.

شکیبا هاشمی، از اعضای این هیأت در گزارش خود به مجلس گفت: "بررسی‌های هیأت از محل رویداد و گفت‌وگو با نزدیکان قربانیان نشان می‌دهد که این کشتار از قبل برنامه‌ریزی شده بود و بین ۱۵ تا ۲۰ سرباز در آن شرکت داشته‌اند."

وی گفت هنگام بروز این رویداد،‌ بالگردهای آمریکایی نیز در فضای منطقه دیده شده‌اند.

خانم هاشمی افزود: "مردم روستای زنگ‌آباد پنجوایی به هیأت گفتند که چند روز پیش از این رویداد،‌ انفجاری علیه نظامیان آمریکایی در این محل رخ داده بود و سربازان آمریکایی به مردم گفته بودند که انتقام این رویداد را خواهند گرفت."

حمید زی لعلی، عضو دیگر این هیأت گفت که نزدیکان قربانیان گفته‌اند که سربازان آمریکایی پیش از ارتکاب این کشتار، "به دو زن نیز تجاوز کرده‌اند."

حامد کرزی،‌ رئیس‌جمهور افغانستان نیز در دیدار با نزدیکان قربانیان و اعضای هیأت تحقیق دولت گفت دولت افغانستان می‌خواهد این قضیه را روشن کند و خواهان مجازات کسانی است که در آن شرکت داشته‌اند.

وی گفت: "این برای ما مهم است که تحقیقات را از نو آغاز کنیم و به حکومت آمریکا بگوئیم به نظر مردم ما، این کار توسط یک نفر صورت نگرفته بلکه در آن افراد زیادی دخیل بوده‌اند و این عمل توسط یک شخص دیوانه صورت نگرفته است بلکه عمدی انجام شده است."

از سوی دیگر ژنرال شیرمحمد کریمی،‌ رئیس ستاد ارتش افغانستان که مسئولیت هیأت تحقیق دولت در قندهار را برعهده داشته است آمریکا را متهم کرد در مورد این رویداد با هیأت دولتی همکاری نمی‌کند.

او گفت: "ما درخواست کردیم تا عاملان این رویداد را به ما نشان دهند تا پرسش‌های خود را مطرح کنیم اما آمریکایی‌ها از پذیرفتن این درخواست خودداری کردند. تا زمانی که آن‌ها همکاری نکنند،‌ به نتیجه نخواهیم رسید."

رئیس‌جمهور افغانستان نیز تأیید کرد این حادثه سبب بروز "مشکلات جدی" در روابط افغانستان با آمریکا شده است.

 

Share