Share

روسیه دولت بشار اسد را به "تصمیم‌گیری‌های اشتباه" در برابر مخالفان متهم کرد.

 

به گزارش العربیه، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ۲۰ مارس (اول فروردین ۱۳۹۱) در یک مصاحبه از پیش ضبط شده رادیویی گفت: "ما معتقدیم دولت بشار اسد در پاسخ به نخستین تظاهرات صلح‌آمیز مخالفان در سوریه تصمیمات اشتباهی گرفت."

لاوروف افزود: "رهبری سوریه با وجود وعده‌های متعددی که در پاسخ به فراخوان‌های ما داد، اما در عین حال مرتکب اشتباهات فراوانی نیز شد."

روسیه گفته آماده پشتیبانی از پیشنهادهای کوفی عنان در خصوص سوریه است، جزییات پیشنهادهای عنان برای حل بحران سوریه هنوز به‌طور علنی اعلام نشده است

در همین حال خبرگزاری فرانسه گزارش داد فرانسه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه سوریه به شورای امنیت تحویل خواهد داد. در این پیش‌نویس دولت سوریه و مخالفان به اجرای کامل و فوری پیشنهادات کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران این کشور فرا خوانده شده‌اند.

با این حال لاوروف گفته است این قطعنامه نباید حالت ضرب‌الاجل برای دولت سوریه داشته باشد.

قدرت‌های غربی می‌گویند بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه مشروعیتش را از دست داده و باید از قدرت کنار برود اما در مقابل روسیه و چین در برابر این خواسته مقاومت می‌کنند.

این دو کشور دوبار نیز تلاش قدرت‌های غربی را برای تصویب قطعنامه‌ای علیه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل وتو کردند.

روسیه و چین خواهان این هستند که در قطعنامه شورای امنیت در کنار محکوم شدن دولت سوریه، مخالفان نیز محکوم شوند و دو طرف به پایان دادن خشونت‌ها فرا خوانده شوند.

روسیه همچنین گفته است آماده پشتیبانی از پیشنهادهای کوفی عنان در خصوص سوریه است. جزییات پیشنهادهای عنان برای حل بحران سوریه هنوز به‌طور علنی اعلام نشده است.

اعتراضات در سوریه از مارس ۲۰۱۱ آغاز شده و همچنان ادامه دارد. به گفته سازمان ملل شمار کشته‌شدگان درگیری‌های یک سال گذشته در سوریه از هشت هزار نفر فراتر رفته که شش هزار و ششصد نفر از آن‌ها غیرنظامی هستند.

 

Share