Share

چند تن از زندانیان عرب از سوی دادگاه انقلاب اسلامی اهواز به زندان و اعدام محکوم شدند.

بنا به گزارش‌ فعالان حقوق بشر اهوازی، این زندانیان پس از تحمل "یک سال زندان و شکنجه" در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز به اعدام و زندان محکوم شده‌اند.

این گزارش می‌افزاید، مرتضی کیارستمی، قاضی شعبه چهار دادگاه انقلاب اسلامی اهواز، اواخر اسفندماه سال ۱۳۹۰، حکم پرونده‌های این گروه از زندانیان را اعلام کرده است.

در این گزارش آمده است، طه حیدریان، ۲۸ ساله؛ ناصر حیدریان،۲۱ ساله؛ عباس حیدریان،۲۴ ساله و علی شریفی ۲۵ ساله، همه از محله مَلّاشیه هر کدام به ۱۰ سال زندان و اعدام محکوم شدند.

همچنین امیر معاوی، ۲۴ ساله از محله گلستان اهواز به ۳۸ سال زندان در تبعید در استان مازندران و عباس حیدری، ۲۶ ساله، از اهالی ملاشیه نیز به ۱۸ سال زندان در تبعید در استان مازندران محکوم شده‌اند.

در طول سال گذشته جمهوری اسلامی ایران دو بار راهپیمایی‌های اعتراضی مردم عرب خوزستان را سرکوب کرده است که طی آن چندین نفر کشته و ده‌ها نفر بازداشت شده‌اند

مَلّاشیه محله‌ای در جنوبی‌ترین نقطه بخش غربی اهواز، مرکز استان خوزستان ایران است.

ساکنان این محله عرب‌زبان هستند. این منطقه از محله‌های حاشیه شهر است و در جاده اهواز به خرمشهر قرار دارد.

ملاشیه یکی از مناطق پرجمعیت اهواز است که در آن هیچ پارک یا محل تفریحی، رفاهی، فرهنگی و یا کتابخانه وجود ندارد در حالی که بیشتر جوانان آن دانشجو هستند.

این شش زندانی عرب اهوازی در روز ۳۱ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۰ (۲۰ آوریل ۲۰۱۱) بازداشت شدند.

این دستگیری‌ها زمانی صورت گرفت که در روز ۲۷ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۰ شهروندان خوزستانی در شهر اهواز تظاهرات مسالمت‌آمیزی در اعتراض به "وضعیت نامطلوب و تبعیض‌آمیز" خود برگزار کردند که با خشونت نیروهای حکومت ایران روبه‌رو گردید.

گفته می‌شود در جریان این رویداد بیش از ۱۲ نفر کشته، حدود ۲۰ نفر زخمی و ده‌ها تن دستگیر شدند.
فعالان حقوق بشر می‌گویند، در کمتر از یک سال سه شهروند عرب بر اثر شکنجه در زندان‌ها جان سپرده‌اند.

به گزارش سازمان عدالت برای ایران در روز ۲۳ دی‌ماه سال ۱۳۹۰ (۱۳ ژانویه ۲۰۱۲) نیز راهپیمایی دیگری از سوی مردم عرب خوزستان برگزار شد که این تظاهرات نیز از سوی جمهوری اسلامی ایران سرکوب گردید و بیش از ۶۰ تن از شهروندان شهرهای شوش، اهواز و… در تجمعات اعتراضی یا در منازل و محل‌های کار خود دستگیر شدند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر بهمن‌ماه گذشته تعداد بازداشت‌شدگان شهرهای شوش، حمیدیه و اهواز را ۶۵ نفر عنوان کرده بود.

پس از این دستگیری‌ها مرگ دو تن از بازداشت‌شدگان به‌نام‌های محمد کعبی و ناصر آلبوشوکه، از سوی مقامات اداره اطلاعات به خانواده‌هایشان اعلام شد.

محمد کعبی، در شهر شوش و ناصر آلبوشوکه نیز در اهواز بازداشت شده بودند.

چندی پیش سازمان دیده‌بان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌های جداگانه‌ای خواستار محاکمه عادلانه زندانیان سیاسی عرب در ایران شده بودند.
 

Share