Share

آئین آغاز سال نو با حضور بیش از پنج هزار نفر در مجموعه جهانی تخت جمشید برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، برای نخستین بار آئین تحویل سال نو در نخستین روز از سال ۱۳۹۱ خورشیدی در مجموعه جهانی تخت جمشید استان فارس با حضور بیش از پنج هزار مسافر و مهمان نوروزی برگزار شد.

در کنار سفره هفت‌سین هنرمندان صنایع دستی، برنامه نواختن ساز و نقاره و چوب بازی عشایر برای حاضران در این آئین اجرا شد.

همچنین به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، برای دقایقی سفره هفت‌سین بر فراز قله "آب سفید" زردکوه از رشته کوه‌های زاگرس گسترانده شد.

احمد نگارگر شیرازی، سرپرست این گروه کوهنوردی گفت: "هشت نفر از کوهنوردان سراسر ایران هنگام تحویل سال ۱۳۹۱، برای چهارمین سال پیاپی، سفره هفت‌سین نوروزی را برفراز قله آب سفید زردکوه از رشته کوه‌های زاگرس در کوه‌رنگ استان چهارمحال و بختیاری گستراندند.

وی افزود: "شش نفر از این کوهنوردان قله چهار هزار و ۵۰ متری آب سفید زردکوه در چهارمحال و بختیاری را فتح کرده‌اند."

در مقر پارلمان اروپا در بروکسل جشن نوروز با حضور گروه کثیری از ایرانیان که به این مراسم دعوت شده بودند، برگزار شد

قله زردکوه در ۱۲۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری و در شهرستان کوه‌رنگ قرار گرفته است.

افزون بر این، در نخستین روز از سال ۱۳۹۱، مجمع عمومی سازمان ملل متحد میزبان نمایندگان ۱۲ کشور حوزه نوروز برای گرامیداشت این آئین باستانی بود.

به گزارش منابع خبری، نمایه‌ای از آئین نوروز در کشورهای حوزه نوروز در آغاز این مراسم برای حاضران نمایش داده شد.

همچنین در دومین سالگرد تصویب قطعنامه روز بین‌المللی نوروز، مراسم گرامیداشت این روز با حضور نمایندگانی از کشورهای ایران، افغانستان، آذربایجان، هند، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان برگزار شد.

برای نخستین بار، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اسفندماه ۱۳۸۸ (فوریه ۲۰۱۰) قطعنامه‌ای با عنوان "روز بین‌المللی نوروز" تصویب کرد و پس از آن، نوروز به‌عنوان مناسبتی بین‌المللی به‌رسمیت شناخته شد.

پیام‌های جداگانه بان کی مون دبیرکل و نصیر عبدالعزیز ناصر، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برای این مراسم از سوی نمایندگان آن‌ها خوانده شد.

همچنین در این مراسم، فیلم‌های کوتاهی در مورد آئین گرامیداشت نوروز در هر یک از کشورهای حوزه نوروز نمایش داده شد.

از سوی دیگر شب گذشته در مقر پارلمان اروپا در بروکسل جشن نوروز با حضور گروه کثیری از ایرانیان که به این مراسم دعوت شده بودند، برگزار شد.

در این مراسم افزون بر رقص و پایکوبی، چند تن از مسئولان پارلمان اروپا در سخنان کوتاهی جشن نوروز را تبریک گفتند.
 

Share