Share

راه‌اندازی فیس‌بوک صلح و دوستی با ایرانیان از سوی گروهی از مردم اسرائیل با استقبال غافلگیرانه‌ای روبه‌رو شد.

به گزارش سایت هفته‌نامه لو پوان فرانسه، رونی ادری Ronny Edry ، استاد رشته گرافیک و همسرش تامار Tamar کمتر از یک هفته است صفحه فیس‌بوکی برای ابراز دوستی و صلح و ایجاد رابطه با مردم ایران راه‌اندازی کرده‌اند که با استقبال مواجه شده است.

بر صفحه اصلی این فیس‌بوک تصویر رونی و دخترش با پرچم اسرائیل در دست، در کنار خانه‌شان در تل‌آویو قرار دارد که تامار آن را گرفته است.

بر روی این تصویر نوشته شده است: "ایرانیان، ما هرگز کشور شما را بمباران نخواهیم کرد؛ ما شما را دوست داریم."

در نوشته همراه این تصویر نیز آمده است: "به مردم ایران، به تمام پدران، مادران، کودکان، خواهران و برادران؛ برای این‌که جنگی میان ما رخ دهد ما باید پیش از هر چیز از یکدیگر بترسیم. من از شما نمی‌ترسم؛ من از شما متنفر نیستم. من حتا شما را نمی‌شناسم. هیچ ایرانی‌ای به من بدی نکرده است."

تصویر رونی ادری سازنده صفحه فیس‌بوک دوستی و صلح مردم اسرائیل و ایران به‌همراه دخترش بر صفحه نخست فیس‌بوک

رونی ادری در باره استقبال مردم از این صفحه فیس‌بوک می‌گوید: "دیوانه‌کننده است! من و همسرم و چند دوست که پیش ما آمدند تا کمک‌مان کنند؛ این صفحه را راه انداختیم و باورمان نمی‌شود؛ استقبال، کاملأ غیرمنتظره بود."

ادری ادامه می‌دهد: "روز نخست آرام آرام به‌ویژه با پیام‌های خوانندگان اسرائیلی که ما را متهم به ساده‌انگاری می‌کردند، آغاز شد."

پس از گذشت کمتر از یک هفته، یک میلیون اسرائیلی و ایرانی از پیام مجازی صلح این گروه از اسرائیلی‌ها استقبال کردند.

آن‌ها در این صفحه فیس‌بوک پیام می‌گذاشتند که این اقدام را "دوست دارم" و یا در آن "شرکت می‌کنم". آن‌ها مدت‌های طولانی "چت" می‌کردند.

رونی ادری درباره انگیزه این اقدام می‌گوید: "قبل از هر چیز می‌خواستم گفتمان خشونتی که هم‌اکنون میان اورشلیم و تهران حاکم است را با پیامی ساده، صلح‌آمیز و انسانی بشکنم."

وی می‌افزاید: "این‌جا در اسرائیل تنها تصویری که از ایران می‌بینیم احمدی‌نژاد با عینک سیاه در بازدید از یک مرکز هسته‌ای و نفرین «صهیونیست‌ها» است. فقط تهدید و ترس."

ادری می‌گوید: "پیش خود گفتم، شاید برای ایرانیان نیز اسرائیل چنین باشد. آن‌ها چه چیزی از اسرائیل می‌شنوند، تنها تهدید به حملات هوایی، بمباران گسترده و… به همین خاطر تصمیم گرفتم به آن‌ها رجوع کنم تا ببینم آیا واقعأ از من متنفرند…"

به گفته رونی ادری نخستین پاسخ‌ها از ایران پس از گذشت ۴۸ ساعت دریافت شد. ابتدا با ارسال پیام‌های شخصی بدون هویت. سپس عکس‌هایی به این صفحه مجازی رسید و واکنش‌ها گسترده شد، با عکس‌هایی مات و از نیم‌رخ و یا با نمایش تنها یک پا و یا یک دست.

همه این تصاویر با پیام‌هایی چون: "ما نیز شما را دوست داریم. با وجود سانسور پیام شما به ما رسید… برخلاف حکومت، مردم ایران با هیچ ملتی به‌ویژه اسرائیلی‌ها دشمنی ندارند… ما هرگز اسرائیلی‌ها را به‌عنوان دشمن خود نمی‌شناسیم… احمدی‌نژاد با نابودی‌اش پایان خواهد یافت، او فقط یک فرصت‌طلب است، همه از او نفرت دارند، ما شما را دوست داریم، ما صلح می‌خواهیم و از پیام‌تان سپاسگزاریم" همراه بودند.

رونی و تامار با موفقیت این صفحه فیس‌بوک قصد دارند سطح کار خود را ارتقا بخشند. آن‌ها در نظر دارند این ابتکار خود را با خروج از شبکه‌های اجتماعی اینترنت و حضور در سایت‌های اینترنتی چون یوتیوب و یا حضور مستقیم در میدان‌های بزرگ کشورهای مختلف همچون میدان کنکورد و یا مدیسون، جهانی کنند.

آن‌ها همچنین می‌خواهند از رسانه‌های بین‌المللی برای بازتاب این اقدام استفاده لازم را ببرند.

به نوشته سایت مجله لو پوان، در کنار تهدیدات روزمره، از اسرائیل گاه صداهای متفاوت نیز به‌گوش می‌رسند که امیدبخش‌اند. همچون موفقیت فیلم "جدایی نادر از سیمین" در اسرائیل که با استقبال تماشاگران و منتقدان روبه‌رو شد و یا پیام نوروزی شیمون پرز از رادیو اسرائیل که در آن به زبان فارسی نوروز را به ایرانیان تبریک گفت.

در همین زمینه:
:: گفت‌وگو با رونی اِردی، آغازکننده کمپین "اسرائیل ایران را دوست دارد" – سارا روشن ::
:: یک آمریکایی یهودی مقیم تاجیکستان: مثبت در راه دوستی میان ایران و اسرائیل – شهزاده سمرقندی ::


::صفحه فیس‌بوک رونی و تامار را با کلیک این‌جا ببینید::

 

Share