Share

رئیس جمهور آینده برزیل، سه هفته آینده در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور مشخص خواهد شد.

ژایر بالسونارو، نامزد ۶۳ ساله به جریان راست افراطی تعلق دارد

رأی‌دهندگان برزیلی یکشنبه ۷ اکتبر / ۱۵ مهر به پای صندوق‌های رأی رفته بودند تا به طور همزمان رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور، کنگره ملی، فرمانداران و معاونان دولت و مجامع قانون‌گذاری دولتی را انتخاب کنند. بعد از چندین‌ سال بحران سیاسی و اقتصادی و فساد فراگیر، دور نخست انتخابات سراسری برزیل در فضایی خشم‌آلود از نخبگان حاکم به پایان رسید.

کمیسیون انتخابات اعلام کرد که ژایر بالسونارو، نامزد راست افراطی در پایان دور نخست انتخابات ریاست جمهوری برزیل ۴۶ درصد آرا را کسب کرده و پیشتار است اما از آن جهت که او اکثریت قاطع آرا را به دست نیاورده، انتخابات به دور دوم کشیده است.

رقیب اصلی بالسونارو، فرناندو حداد، نامزد حزب کارگر، در پایان دور نخست انتخابات ریاست جمهوری برزیل ۲۹ درصد آرا را به دست آورد.

ژایر بالسونارو، نامزد ۶۳ ساله به جریان راست افراطی تعلق دارد. او در کارزار انتخاباتی‌اش علیه زنان و دگرباشان جنسی سخن گفته و از حامیان دیکتاتوری نظامی پیشین در برزیل و افزایش قدرت پلیس برای مبارزه با جرم و جنایت در این کشور است است. بالسونارو به «ترامپ برزیل» معروف شده. شنبه ۶ اکتبر هزاران تن به ویژه زنان و فعالان دگرباش علیه او تظاهرات کردند.

فرناندو حداد، شهردار سابق سائو پائولو به حزب کارگران تعلق دارد و به خاطر اصلاحات اقتصادی و اجرای طرح‌های امنیت اجتماعی و کاهش فقر شناخته شده است.

لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهور سابق برزیل و از سیاستمداران محبوب حزب کارگران، به اتهام فساد مالی زندانی است. در انتخابات سال ۲۰۱۴ دیلما روسف از حزب کارگران در دور دوم با ۵۱,۶ درصد آرا پیروز شد اما  به فساد و دریافت رشوه از شرکت نفتی پتروبراس متهم و ناگزیر شد از ریاست جمهوری برزیل کناره‌گیری کند. حزب کارگران اتهام‌ها علیه روسف و سیلوا را «سیاسی»‌ خوانده‌ است.

بیشتر بخوانید:

شهروندان خشمگین از نخبگان حاکم در برزیل به پای صندوق رأی می‌روند

Share