Share

شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای از دولت سوریه و مخالفان خواست تا به خشونت‌ها در این کشور پایان دهند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل از جمله روسیه و چین روز چهارشنبه ۲۱ مارس (دوم فروردین ۱۳۹۱) در این بیانیه از طرح کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه پشتیبانی کردند.

شورای امنیت از دولت سوریه و مخالفان خواسته تا با طرح کوفی عنان همکاری کنند. این بیانیه یک قطعنامه الزام‌آور تلقی نمی‌شود.

طرح شش ‌بندی کوفی عنان شامل "پایان دادن به درگیری‌ها از سوی دولت و مخالفان، آتش‌بس روزانه و فراهم کردن زمینه کمک‌ رسانی‌های بشردوستانه، آزادی زندانیان سیاسی، آزادی رسانه‌ها، به رسمیت شناختن حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز و برگزاری مذاکرات بین دولت و مخالفان و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت" است.

شورای امنیت به دولت سوریه هشدار داده در صورت شکست خوردن این طرح دست به "اقدامات بیشتر"‌خواهد زد. درباره این اقدامات بیشتر توضیحی داده نشده است.

طرح شش ‌بندی کوفی عنان شامل پایان دادن به درگیری‌ها از سوی دولت و مخالفان، آتش‌بس روزانه و فراهم کردن زمینه کمک‌ رسانی‌های بشردوستانه، آزادی زندانیان سیاسی، آزادی رسانه‌ها، به رسمیت شناختن حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز و برگزاری مذاکرات بین دولت و مخالفان و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت است

با وجود اینکه متن پیش‌نویس این بیانیه به تقاضای روسیه، ملایم‌ شده اما تحلیلگران می‌گویند تصویب این بیانیه "ضربه‌ای جدی" برای بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه است.

روسیه و چین در حالی به این بیانیه رأی مثبت داده‌اند که پیش از این دوبار تلاش قدرت‌های غربی را برای تصویب قطعنامه‌ای علیه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل وتو کرده بودند.

روسیه و چین خواهان این بودند که در قطعنامه شورای امنیت در کنار محکوم شدن دولت سوریه، مخالفان نیز محکوم شوند و دو طرف به پایان دادن خشونت‌ها فرا خوانده شوند.

در همین حال سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ۲۰ مارس گفت: "ما معتقدیم دولت بشار اسد در پاسخ به نخستین تظاهرات صلح‌آمیز مخالفان در سوریه تصمیمات اشتباهی گرفت."

به گفته لاوروف "رهبری سوریه با وجود وعده‌های متعددی که در پاسخ به فراخوان‌های ما داد، اما در عین حال مرتکب اشتباهات فراوانی نیز شد."

همچنین هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته است در صورتی که بشار اسد با جامعه بین‌المللی همراه نشود در فشار و انزوای بیشتری قرار خواهد گرفت.

فرانسه نیز از اقدام شورای امنیت استقبال کرد و گفت: "اسد باید هم اکنون خشونت و سرکوب را متوقف کند و اجازه کمک‌ رسانی‌های بشردوستانه را بدهد."

فرانسه همچنین خواهان برگزاری مذاکراتی فراگیر بین دولت و مخالفان به منظور پیدا کردن راه حل سیاسی پایدار برای حل بحران سوریه شده است.

اعتراضات در سوریه از مارس ۲۰۱۱ آغاز شده و تاکنون به گفته سازمان ملل بیش از هشت هزار کشته به دنبال داشته است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، می‌گوید در تازه‌ترین درگیری‌ها در سوریه ۳۲ نفر روز چهارشنبه ۲۱ مارس کشته شده‌اند.

 

Share