Share

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول هشدار داد در صورت اختلال در روند صادرات نفت ایران، قیمت نفت تا ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لاگارد که برای سفری دو روزه به هند رفته است، روز چهارشنبه دوم فروردین ۱۳۹۱ گفت افزایش قیمت نفت برای اقتصاد جهانی "پیامد‌های جدی" به دنبال دارد.

رئیس صندوق بین‌المللی پول افزود: "افزایش ناگهانی قیمت نفت تأثیرهای جدی بر اقتصاد جهانی بر جای خواهد گذاشت و اقتصاد کشورهای واردکننده نفت، به‌ویژه کشورهای فقیرتر را با چالش مواجه خواهد کرد."

اتحادیه اروپا ۲۳ ژانویه ۲۰۱۲ اعلام کرد از ژوئیه ۲۰۱۲ (۱۱ تیر ۱۳۹۱) واردات نفت را از ایران متوقف خواهد کرد.

کریستین لاگارد: افزایش ناگهانی قیمت نفت تأثیرهای جدی بر اقتصاد جهانی بر جای خواهد گذاشت و اقتصاد کشورهای واردکننده نفت، به‌ویژه کشورهای فقیرتر را با چالش مواجه خواهد کرد

همچنین آمریکا سال گذشته خورشیدی بانک مرکزی ایران را مورد تحریم داد و چون مبادلات مربوط به خرید و فروش نفت ایران از طریق سیستم بانک مرکزی انجام می‌شود، هرگونه مراوده مالی کشورها با این بانک باعث خواهد شد تا موسسات مالی‌شان مورد تحریم آمریکا قرار گیرد و نتوانند در آمریکا فعالیت کنند.

بر همین پایه شماری از کشورها خرید نفت خود را از ایران کاهش داده‌اند تا با تحریم‌های آمریکا مواجه نشوند.

تحریم بانک مرکزی و تحریم نفت ایران از سوی قدرت‌های غربی واکنشی است به برنامه اتمی ایران که به گفته غرب ممکن است ابعاد نظامی داشته باشد.

با این حال ایران همواره با تأکید بر اینکه برنامه اتمی‌اش صرفاً صلح‌آمیز است، در برابر تحریم‌ها واکنش سرسختانه نشان داده و گفته است در مقابل فشارهای بین‌المللی تسلیم نمی‌شود.

ایران همچنین تهدید کرده در صورتی که نتواند نفت خود به بازارهای جهانی صادر کند، اجازه نخواهد داد قطره‌ای نفت از تنگه هرمز عبور کند.

این تهدید ایران باعث بروز نگرانی‌هایی در خصوص افزایش قیمت نفت شده است.

تنگه هرمز دارای حدود ۵۰ کیلومتر عرض و ۲۰۰ کیلومتر طول است که خلیج فارس و دریای عمان را به هم متصل می‌کند. روزانه حدود ۲۰ درصد نفت مورد نیاز دنیا از این تنگه عبور می‌کند.

ایالات متحده آمریکا نیز در واکنش به احتمال بسته شدن تنگه هرمز، قصد دارد توان نظامی خود را در خلیج فارس تقویت کند.

آمریکا هم‌اکنون در خلیج فارس دارای چهار ناو است. ناو آبراهام لینکلن، ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس است. ناو کیپ سنت جورج، رزم‌ناو است. ناوهای مومسن و استرات نیز ناوشکن هستند.

پس از بالاگرفتن تنش‌های لفظی بر سر تنگه هرمز، آمریکا اعلام کرد هر کشوری که آزادی رفت و آمد را در تنگه بین‌المللی هرمز تهدید کند، به وضوح در جامعه جهانی جایی نخواهد داشت و هیچ‌گونه اخلالی در این تنگه تحمل نمی‌شود.

سپاه پاسداران ایران نیز در واکنش به این هشدارها اعلام کرد تهدید را با تهدید پاسخ خواهد داد.

در همین حال روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز اواخر دی‌ ۱۳۹۰ نوشت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در خصوص تنگه هرمز نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ارسال کرده است.

سردار یدالله جوانی، از مسئولان سپاه پاسداران درباره محتوای نامه باراک اوباما گفته است: "نامه مذکور با وجود تبلیغ رسانه‌های غربی مبنی بر تهدید‌آمیز بودن، با ادبیاتی ملایم و با طرح برقراری امنیت با کمک سایر کشورها در خلیج فارس نوشته شده بود."

به گفته وی در این نامه همچنین "ضرورت بازماندن مسیر انتقال انرژی از خلیج فارس و تنگه هرمز به آب‌های آزاد" مطرح شده است.

 

Share