Share

روسیه ابراز امیدواری کرده است مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ هر چه "سریع‌تر" برگزار شود.

 

به گزارش ریا نووستی، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت مسکو امیدوار است نشست نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه به‌علاوه آلمان) برای مذاکره در خصوص برنامه هسته‌ای ایران در ماه آوریل (فروردین – اردیبشهت ۱۳۹۱) برگزار شود.

ایران و گروه ۱+۵ اوایل ماه مارس جاری میلادی از آمادگی خود برای برگزاری این مذاکرات خبر دادند.

ترکیه نیز پیشتر گفته بود این مذاکرات در ماه آوریل برگزار خواهد شد.

ایران نیز گفته بود تمایل دارد این مذاکرات در ترکیه برگزار شود. با این حال روزنامه اسرائیلی "هاآرتص" گزارش داد مذاکرات ایران و ۱+۵  روز ۱۳ آوریول (۲۵ فروردین) در ژنو برگزار خواهد شد.

سرگی لاوروف: مسکو امیدوار است نشست نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ برای مذاکره در خصوص برنامه هسته‌ای ایران در ماه آوریل (فروردین – اردیبشهت ۱۳۹۱) برگزار شود

مذاکرات تازه ایران و گروه ۱+۵ در خصوص برنامه اتمی تهران ۱۴ ماه پس از آخرین مذاکرات این دو طرف برگزار خواهد شد. مذاکرات ۱۴ ماه پیش که در بهمن ۱۳۸۹ خورشیدی در ترکیه برگزار شد، نتیجه خاصی به دنبال نداشت.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره‌‌کننده هسته‌ای ایران ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۱ (۱۵ فوریه ۲۰۱۲) طی نامه‌ای به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آمادگی تهران برای آغاز مذاکرات اتمی خبر داد.

جلیلی در نامه به اشتون نوشت: "ما آمادگی‌مان را برای گفت‌وگو درباره طیفی از مسائل مختلف که می‌‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های سازنده و آینده‌نگرانه باشد، اعلام می‌کنیم."

نامه ۲۶ بهمن‌ماه جلیلی پاسخ به نامه‌ای بود که اشتون مهرماه سال جاری خورشیدی به ایران نوشته بود.

کاترین اشتون در مهرماه در نامه‌ای به سعید جلیلی اعلام کرد گروه ۱+۵ آماده برگزاری مذاکرات "سازنده" با ایران است.

اشتون نیز ۱۶ اسفندماه در پاسخ به نامه سعید جلیلی از برگزاری مذاکرات استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد "ایران وارد روندی از گفت‌وگوهای سازنده شود تا بتواند در حل نگرانی‌های طولانی جامعه جهانی درباره برنامه هسته‌ای این کشور پایان دهد."

مذاکرات هسته‌ای با ایران به این دلیل انجام می‌شود که قدرت‌های غربی نگران ماهیت برنامه اتمی این کشور و احتمال وجود "ابعاد نظامی" در آن هستند اما ایران می‌گوید ماهیت برنامه اتمی‌اش صرفاً "صلح‌آمیز" است.

در یک سال گذشته همزمان با توقف گفت‌وگوهای هسته‌ای، فشارها و تحریم‌ها علیه ایران شدت بیشتری گرفته است.

تحریم بانک مرکزی و تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا شدیدترین تحریم‌هایی است که در دو ماه گذشته علیه ایران برقرار شده است. تحریم نفت ایران از تیر ۱۳۹۱ اجرا می‌شود.

 

Share