Share

وزارت کشور ترکیه اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور روز سه‌شنبه ۹ اکتبر / ۱۷ مهر ۹۰ نفر از مظنونان همکاری با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را بازداشت کردند.

پلیس ترکیه ـ عکس از آرشیو

پلیس ترکیه ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، وزارت کشور ترکیه در بیانیه‌ای گفته است که این عملیات در هشت استان ترکیه به‌منظور جلوگیری از فعالیت‌های اعضای پ‌ک‌ک صبح سه‌شنبه آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

هویت افراد بازداشت‌شده هنوز روشن نیست.

حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) که به کُردها نزدیک است یکشنبه ۷ اکتبر / ۱۵ مهر اعلام کرد که ۱۴۰ نفر از اعضای این حزب در مدت سه روز قبل از آن بازداشت شدند و این بازداشت‌ها انگیزه سیاسی دارد.

دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را متهم به رابطه با پ‌ک‌ک می‌کند و پ‌ک‌ک را گروه تروریستی می‌داند. آمریکا و اتحادیه اروپا نیز پ‌ک‌ک را تروریست می‌دانند اما حزب دموکراتیک خلق‌ها را نه.

حزب دموکراتیک خلق‌ها اتهام‌ رابطه با پ‌ک‌ک را رد می‌کند.

پ‌ک‌ک از سال ۱۹۸۴ با دولت ترکیه در جنگ است. پس از شکست مذاکرات صلح بین این گروه و دولت ترکیه در سال ۲۰۱۵، درگیری‌های نظامی بین آن‌ها و ارتش ترکیه نیز افزایش یافت.

در ماه‌های اخیر ارتش ترکیه به‌طور منظم به پایگاه‌های پ‌ک‌ک در شمال عراق، به‌ویژه در کوه‌های قندیل حمله کرده است.

ترکیه همچنین تهدید کرده که به کوه‌های قندیل حمله زمینی می‌کند. قندیل محل تمرکز نیروهای پ‌ک‌ک در خاک عراق است.

مقامات ترکیه ۲۴ سپتامبر / ۲ مهر نیز حکم بازداشت ۶۱ تن از نظامیان این کشور را که بیشتر آن‌ها افسران نیروی زمینی و نیروی دریایی بودند، صادر کردند. آن‌ها متهم به همکاری با فتح‌الله گولن واعظ مذهبی ساکن آمریکا بودند. آنکارا گولن را عامل اصلی کودتای ماه ژوئیه ۲۰۱۶ می‌داند اما او این اتهام را رد می‌کند. در جریان این کودتا ۲۵۰ نفر کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

ترکیه در آستانه لغو وضعیت اضطراری بیش از ۱۸ هزار کارمند را اخراج کرد

Share