Share

دبیرکل سازمان ملل گزارش تازه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را منتشر کرد و در آن از جمهوری اسلامی ایران خواست تا با احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران همکاری کند.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، در گزارش تازه بان کی‌مون، به تاریخ یکم فروردین ۱۳۹۱ (۲۰ مارس ۲۰۱۲)، آمده است که دبیرکل سازمان ملل متحد از عدم همکاری ایران برای دیدار احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران از این کشور اظهار تأسف می‌کند و از دولت ایران می‌خواهد تا به طور کامل با وی همکاری کند.

احمد شهید از روز جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۰ که به‌عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران انتخاب شد بارها تقاضای حضور در ایران و بررسی مستقیم وضعیت حقوق بشر را به مقام‌های ایرانی ابلاغ کرده است اما جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا با انتخاب وی و ورود او به خاک ایران مخالفت کرده و با گزارشگر ویژه سازمان ملل هیچ‌گونه همکاری‌ای نکرده‌اند.

دبیرکل سازمان ملل به موارد متعددی از سر باز زدن حکومت ایران در پاسخ‌گویی به تحقیق در زمینه حقوق بشر اشاره کرده و آورده است در سال گذشته میلادی ۱۷ مورد بوده است که مقام‌های ایرانی تنها به یکی از آن‌ها پاسخ داده‌اند و همچنان گزارشگران موضوعی و گزارشگر ویژه حقوق بشر پشت درهای بسته کشور قرار دارند.

جمهوری اسلامی ایران با وجود اعلام دعوت از گزارشگران موضوعی حقوق بشر برای بازدید از ایران، از سال ٢٠٠۵ تاکنون به هیچ کدام اجازه بازدید نداده است.

به گفته دبیرکل سازمان ملل گروه کاری کمیساریای عالی حقوق بشر هنگامی که به ایران رفت از مسئولان ایرانی خواست که با رهبران معترضان در زندان خانگی؛ زندانیان سیاسی که پرونده آن‌ها مورد نگرانی است، و همچنین تعدادی از نمایندگان مستقل جامعه مدنی دیدار کند اما آن‌ها اجازه این کار را ندادند

به گفته دبیرکل سازمان ملل در فوریه ۲۰۱۰ مقام‌های جمهوری اسلامی ناوی پیلای، کمیساریای عالی حقوق بشر را به ایران دعوت کردند و او نیز این دعوت را پذیرفت اما درخواست کرد که گروه کاری او به تهران سفر کند تا مقدمات لازم برای این دیدار را فراهم آورد.

بان کی‌مون می‌افزاید گروه کاری کمیساریای عالی حقوق بشر به ایران رفت و با چند تن از مقام‌های ایران دیدار کرد. این گروه چند بار از مسئولان ایرانی خواست که با میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران معترضان در زندان خانگی؛ زندانیان سیاسی که پرونده آن‌ها مورد نگرانی است، و همچنین تعدادی از نمایندگان مستقل جامعه مدنی دیدار کند اما آن‌ها اجازه این کار را ندادند.

دبیر کل سازمان ملل گفته است که دولت ایران برای بازدیدهایی چون بازدید گزارشگر ویژه اعدام‌های خودسرانه و گزارشگر ویژه آزادی مذهب در گذشته موافقت کرده اما هیچگاه این ملاقات‌ها به مرحله برنامه‌ریزی و انجام نرسیده است.

دبیرکل سازمان ملل همچنین در گزارش خود تأکید کرده است که از زمان گزارش پیشین، نقض حقوق بشر در ایران به‌ویژه در رابطه با روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر، حقوق زنان و منتقدان حکومت همچنان ادامه دارد.

دبیرکل سازمان ملل می‌گوید نگرانی‌ها در مورد شکنجه، قطع اعضای بدن، شلاق، افزایش احکام اعدام، از جمله اعدام در ملاء عام، اعدام نوجوانان و مخالفان سیاسی، بازداشت‌های خودسرانه و دادگاه‌های غیرعادلانه، همچنان باقی است.

در این گزارش آمده است که محدودیت آزادی بیان و اجتماعات و تبعیض علیه گروه‌های اقلیت افزایش یافته است.

گزارش بان کی‌مون همچنین از نگرانی بخش‌های مختلف سازمان ملل نسبت به رفتارهای "غیرانسانی، بی‌رحمانه و تحقیرآمیز" و مجازات‌هایی که در بازداشتگاه‌ها صورت می‌گیرد نوشته است.

بان کی‌مون در گزارش خود به مورد جاوید هوتن کیان وکیل سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به سنگسار اشاره کرده است که در روز یکشنبه ۱۸ مهرماه سال ۱۳۸۹ (۹ اکتبر ۲۰۱۰) دستگیر شده و در سلول انفرادی زندان اوین "به‌شکل مداوم" شکنجه شده است.

گزارش همچنین از ناصر آلبوشکه، یکی از فعالان اقلیت عرب که در روز ششم بهمن سال گذشته (۲۶ ژانویه ۲۰۱۲) دستگیر شد، یاد کرده است که در زمان بازداشت زیر شکنجه جان خود را ازدست داد.

در بخش دیگری از گزارش دبیرکل سازمان ملل موضوع قطع کردن دست برخی مجرمان به‌ویژه دو مورد در شهرهای شیراز و یزد مطرح شده است. همچنین اجرای مجازات شلاق در ملاء عام نیز از مواردی است که در این گزارش آمده است.

همچنین افزایش اعدام‌ها و نیز اعدام نوجوانان بخش مهمی از گزارش بان کی‌مون را تشکیل می‌دهد.

دستگیری مستندسازان موضوع دیگری است که در این گزارش به ‌آن‌ پرداخته شده است.

گزارش دبیرکل سازمان ملل در پی قطعنامه سال گذشته مجمع عمومی سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر ایران منتشر می‌شود.

در آن قطعنامه از بان کی‌مون خواسته شد گزارشی را در مورد وضعیت حقوق بشر ایران تهیه کند.
 

Share