Share

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران همزمان با ۱۰ اکتبر/ ۱۸ مهر که به عنوان روز جهانی مبارزه با اعدام نامگذاری شده، گزارش سالانه خود درباره اعدام در ایران را منتشر کرد. بنا بر این گزارش در یک سال گذشته دست‌کم ۲۵۶ نفر در نقاط مختلف ایران به دار آویخته شده‌اند که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل، حدود ۵۰ درصد کاهش نشان می‌دهد. گرچه در نقطه مقابل صدور احکام اعدام با افزایش ۷.۴ درصدی همراه بوده است.

طرح از اسد بیناخواهی

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گزارش خود تاکید کرده است این رقم در سایه تصویب قوانین جدید در زمینه مبارزه با مواد مخدر است که بسیاری از محکومان این جرایم را از اعدام معاف می‌کند.

بر اساس این گزارش از ۱۰ اکتبر سال ۲۰۱۷ تا ۹ اکتبر سال ۲۰۱۸، جمعا ۴۹۶ گزارش مرتبط با اعدام از سوی نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسیده است که شامل ۲۴۰ مورد محکومیت به اعدام و اجرای ۲۵۶ مورد حکم اعدام است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شده‌اند.

از میان اعدام‌شدگان ۳ نفر زن بوده‌اند و سن ۵ نفر از اعدام‌شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال بوده است.

بر اساس این گزارش اما اجرای احکام اعدام در ملاء عام ۵۴ درصد و اعدام زنان نیز ۵۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران:

«۶ درصد اعدام‌شدگان به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر در ایران اعدام شده‌اند، ۷۲ درصد به اتهام قتل، ۹ درصد به اتهام تجاوز به عنف، ۷ درصد به اتهامات سیاسی یا امنیتی و ۶ درصد بابت جرایمی چون سرقت مسلحانه و به اتهام فساد فی‌الارض.»

صدور و اجرای حکم اعدام برای شهروندان در ایران در حالی است که بسیاری از متهمان در جریان رسیدگی به اتهاماتشان از دسترسی به روند دادرسی عادلانه‌ محروم‌اند.

از سوی دیگر اما سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی آمار اعدام‌های صورت گرفته از آغاز سال ۲۰۱۸ تا روز ۱۰ اکتبر (روز جهانی مبارزه با اعدام) را ارائه کرده است. بر اساس این گزارش ۲۰۷ نفر در طول ۹ ماه گذشته در ایران اعدام شده‌اند که از میان آنها ۲۰ نفر به اتهام محاربه، ۸ نفر با اتهامات مربوط به مواد مخدر، ۱۵۵ نفر به اتهام قتل عمد، ۲۱ نفر به اتهام تجاوز به عنف و ۳ نفر با اتهامات سیاسی اعدام شده‌اند.

تنها ۷۵ مورد از این اعدام‌ها از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلام شده است و به این ترتیب ۱۳۲ مورد دیگر در زمره «اعدام‌های مخفیانه» قرار می‌گیرند.


  • در همین زمینه

نه به اعدام

Share