Share

شورای حقوق بشر سازمان ملل در نشست ژنو خود مأموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران را تمدید کرد.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، امروز سوم فروردین ۱۳۹۱ (۲۲ مارس ۲۰۱۲) شورای حقوق بشر سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای با ۲۲ رأی موافق، پنج رأی مخالف و ۲۰ رأی ممتنع، مأموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

سوئد به‌عنوان یکی از پشتیبانان قطعنامه، آن را به نشست ژنو ارائه کرد.

در این قطعنامه افزون بر تمدید یک ساله مأموریت احمد شهید و تأکید بر ارائه گزارش مستمر از سوی وی به شورای حقوق بشر؛ از حکومت جمهوری اسلامی ایران خواسته شده با گزارشگر ویژه همکاری کامل کند و برای بازدید از ایران و دسترسی وی به اطلاعات لازم به او اجازه سفر به ایران را بدهد.

این قطعنامه همچنین از بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل درخواست کرده است تا به‌منظور انجام مأموریت احمد شهید منابع لازم را در اختیار وی قرار دهد.

نماینده ایران در این اجلاس قطعنامه را "کاملأ سیاسی" نامید و گفت شورا نباید اجازه بدهد این بازی سیاسی ادامه یابد

در این قطعنامه با در نظر گرفتن قطعنامه‌های پیشین شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل که در روزهای ۲۴ مارس و ۱۹ دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی به تصویب رسیدند، از عدم همکاری ایران بار دیگر اظهار تأسف شده است.

قطعنامه جدید از گزارش اخیر احمد شهید مبنی بر افزایش نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرده است.

تنها کشورهایی که به این قطعنامه رأی مخالف دادند، کوبا، بنگلادش، قطر، چین و روسیه بودند.

محمدجواد لاریجانی نماینده ایران در این اجلاس قطعنامه را "کاملأ سیاسی" نامید و گفت شورا نباید اجازه دهد این بازی سیاسی ادامه یابد.

وی گفت برخی کشورها از مکانیسم‌های حقوق بشر سازمان ملل سوء استفاده می‌کنند.

نماینده ایران در همین حال از "همکاری‌های ایران" با شورای حقوق بشر سازمان ملل سخن گفت و اعلام کرد که سطح همکاری‌های ایران با این شورا باید برای رد دستور کار گزارشگر ویژه مورد توجه قرار گیرد.

او همچنین به آمریکا و سوئد به‌عنوان پشتیبانان این قطعنامه حمله کرد و گزارش احمد شهید را به "جانبداری و مغرض بودن و در نظر نگرفتن معیارهای گزارش‌نویسی" متهم نمود.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل نیز روز یکم فروردین ۱۳۹۱ (۲۰ مارس ۲۰۱۲)، گزارش تازه‌ای در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر نمود و در آن از عدم همکاری ایران برای دیدار احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران از این کشور اظهار تأسف کرد.

دبیرکل سازمان ملل از دولت ایران خواست تا به طور کامل با احمد شهید همکاری کند.

احمد شهید از روز جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۰ که به‌عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران انتخاب شد بارها تقاضای حضور در ایران و بررسی مستقیم وضعیت حقوق بشر را به مقام‌های ایرانی ابلاغ کرده است اما جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا با انتخاب وی و ورود او به خاک ایران مخالفت کرده و با گزارشگر ویژه سازمان ملل هیچ‌گونه همکاری‌ای نکرده‌ است.

در روزهای اخیر شخصیت‌ها، نهادها و سازمان‌های مدنی و حقوق بشری با انتشار بیانیه‌هایی خطاب به شورای حقوق بشر سازمان ملل از تمدید مأموریت احمد شهید پشتیبانی کرده بودند.

این سازمان‌ها تلاش‌های احمد شهید در تهیه گزارش خود را با وجود سنگ‌اندازی‌های جمهوری اسلامی "موفق" ارزیابی کرده و گفته‌ بودند گزارش وی بر اساس شهادت‌های جمع‌آوری‌شده از بیش از ١٠٠ قربانی و خانواده‌های آن‌ها، و اطلاعات ارائه شده توسط منابع قابل اعتماد به او تدوین شده است.
 

Share