Share

در حالی که ایران از بیانیه اخیر شورای امنیت درباره سوریه استقبال کرده است، حکومت سوریه همچنان به کشتار مخالفان ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) عصر پنج‌شنبه سوم فروردین‌ماه، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سوریه گفت جمهوری اسلامی ایران از هر طرحی که حاکمیت این کشور را نقض نکند، پشتیبانی می‌کند.

مهمان‌پرست گفت: "جمهوری اسلامی ایران با طرحی که متضمن مطالبات ملت سوریه و اجرای روند اصلاحات اعلام شده از سوی رئیس جمهوری و مسئولان دولت سوریه و برقراری ثبات و آرامش در این کشور باشد و زمینه گفت‌وگوهای ملی را در این کشور فراهم سازد، همراهی می‌کند."

مهمان‌پرست با رد هرگونه اقدام "مداخله‌جویانه" بر حل‌وفصل وضعیت کنونی سوریه از طریق راهکار سیاسی تأکید کرد.

۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل از جمله روسیه و چین روز چهارشنبه ۲۱ مارس (دوم فروردین ۱۳۹۱) در بیانیه‌ای از طرح کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه پشتیبانی کردند.

با وجود صدور بیانیه شورای امنیت درباره سوریه، خشونت‌های روز گذشته در این کشور ۶۲ کشته به‌جای گذاشت

شورای امنیت در این بیانیه که قطعنامه الزام‌آور به‌شمار نمی‌رود، از دولت سوریه و مخالفان خواست تا با طرح کوفی عنان همکاری کنند.

طرح شش‌بندی کوفی عنان شامل "پایان دادن به درگیری‌ها از سوی دولت و مخالفان، آتش‌بس روزانه و فراهم کردن زمینه کمک‌رسانی‌های بشردوستانه، آزادی زندانیان سیاسی، آزادی رسانه‌ها، به‌رسمیت شناختن حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز و برگزاری مذاکرات بین دولت و مخالفان و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت" است.

شورای امنیت به دولت سوریه هشدار داد در صورت شکست این طرح دست به "اقدامات بیشتر"‌ خواهد زد اما درباره این اقدامات توضیح بیشتری داده نشد.

با وجود صدور این بیانیه از سوی شورای امنیت خبرگزاری فرانسه گزارش داد خشونت‌های روز گذشته در سوریه ۶۲ کشته به‌جای گذاشته است.

بیشتر کشته‌شدگان روز گذشته را شهروندان غیرنظامی تشکیل می‌دادند که در عملیات نظامی نیروهای دولتی سوریه علیه مناطق شورشی، جان خود را از دست دادند.

برهان غلیون، رئیس شورای ملی سوریه که نیروی اصلی مخالفان علیه حکومت بشار اسد به‌شمار می‌رود، در مورد بیانیه شورای امنیت گفت: "این بیانیه به نیازهای واقعی مردم که در انتظار تدابیری منطبق بر فاجعه پیش رو هستند، نیست."

امروز نیز همچون جمعه‌های گذشته مخالفان حکومت سوریه از مردم خواسته‌اند به اعتراضات خود ادامه داده و در همبستگی با مردم دمشق که در چند روز گذشته مورد حمله نیروهای دولتی قرار گرفتند، به خیابان‌ها بیایند.

همچنین امروز قرار است اتحادیه اروپا تحریم‌های بیشتری را در رابطه با مقام‌های حکومتی سوریه، از جمله اسماء اسد، همسر بشار اسد تصویب کنند که بر اساس آن دارایی‌های همسر بشار اسد در اروپا مسدود خواهد شد.

اعتراضات در سوریه از مارس ۲۰۱۱ آغاز شده و تاکنون به گفته سازمان ملل بیش از هشت هزار کشته به دنبال داشته است.

مخالفان حکومت سوریه رقم کشته‌شدگان را ۹ هزار و صد نفر اعلام کرده‌اند.

 

Share