Share

وضع سلامت محمد حبیبی، معلم زندانی و فعال صنفی ناگوار گزارش می‌شود.

حکم حبس محمد حبیبی علی‌رغم اعتراض‌های گسترده برای آزادی او صادر شد ــ تصویر آرشیوی

سازمان عفو بین‌الملل ضمن هشدار درباره شرایط نگهداری این زندانی سیاسی تاکید کرده است که او به مراقبت‌های درمانی و تخصصی فوری نیاز دارد اما مسئولان این خدمات را که از جزء حقوق زندانیان است از او دریغ می‌کنند.

عفو بین‌الملل محمد حبیبی را «زندانی عقیدتی» می‌داند که تنها به دلیل اقدامات حقوق بشری به ۱۰ سال و نیم زندان محکوم شده است.

این سازمان خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط این معلم زندانی‌ست:

«به محمد حبیبی، عضو هیات مدیره اتحادیه صنفی معلمان تهران، اجازه داده نمی‌شود مراقبت‌های پزشکی مورد نیازش را دریافت کند. در شهریور ۱۳۹۷ این مدافع حقوق بشر که در زندان اوین تهران است، مشخصا به بیمارستانی در تهران منتقل شد و مورد معاینه پزشک عمومی قرار گرفت که اعلام کرد کلیه‌هایش باید مورد بررسی فوری یک متخصص قرار گیرند. با وجود این او دوباره و بدون دریافت مراقبت پزشکی تخصصی مورد نیاز به زندان بازگردانده شد.»

محمد حبیبی پیش از این گفته است به دلیل دستگیری توام با خشونت در اردیبهشت ۹۷، درد شدیدی در سینه و ریه‌هایش احساس می‌کند. بهداری زندان اوین اما در واکنش به این درد تنها «چیزی نامعلوم» به او تزریق کرده است.

محمد حبیبی اولین بار در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۶، مقابل مدرسه‌ محل کارش در تهران، مقابل دانش‌آموزانش دستگیر شد. او گفته است ماموران سپاه برای بازداشت او از اسپری فلفل استفاده کرده‌اند و در طول دوره بازداشت او را کتک زده‌اند. سپس او را به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند و تا حدود ۲۸ اسفند در انفرادی نگه داشته‌اند:

«در این دوران بارها چشم‌بند به چشم بازجویی شدم و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفتم. آن‌ها به من سیلی می‌زدند، سرم را به اجبار تراشیدند و من و خانواده‌ام را مورد توهین و تهدید قرار دادند.»

پس از این دوره محمد حبیبی به زندان اوین منتقل شده و در تاریخ ۲۶ فروردین به قید وثیقه آزاد می‌شود اما دوباره در تاریخ ۲۰ اردیبهشت و در جریان تجمع مسالمت‌آمیز معلمان تهران علیه شرایط اقتصادی بد معلمان و کمبود بودجه کافی در آموزش دولتی، با خشونت دستگیر می‌شود.

حبیبی دوم تیر ماه در دادگاهی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران که عفو بین‌الملل آن را «به شدت غیرمنصفانه» خوانده و تنها دو ساعت طول کشیده و آثار کتک در بدن این متهم را نادیده گرفته است، محکوم شد؛ در حالی که تا ۱۰ دقیقه قبل از دادگاه به او اجازه داده نشده بود با وکیلش دیدار کند.

این فعال صنفی حقوق معلمان با اتهامات مختلف علیه امنیت ملی به ۱۰ سال و نیم زندان، ۷۴ ضربه شلاق، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه‌ها یا فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده است و هم‌اکنون دوران محکومیت خود را می‌گذراند.


  • در همین زمینه

سندیکاهای فرانسوی و صدها فعال صنفی و مدنی خواهان آزادی محمد حبیبی شدند

Share