Share

شرکت ZTE دومین سازنده بزرگ تجهیزات ارتباطی چین اعلام کرد کسب و کار خود را در ایران "محدود خواهد کرد."

 

به گزارش رویترز، شرکت ZTE طی قراردادی با شرکت مخابرات ایران قصد داشت سیستم‌های کنترل و نظارت بر تلفن و اینترنت را به این کشور بفروشد.

رویترز پنج‌شنبه ۲۲ مارس ۲۰۱۲ گزارش داده بود تجهیز حکومت ایران به این "سیستم نیرومند نظارتی" بخشی از یک قرارداد کلان به مبلغ ۶. ۹۸ میلیون یورو ( ۱۳۰.۶ میلیون دلار) است که مابین شرکت چینی ZTE و شرکت مخابرات ایران (TCI) منعقد شده است.

به گفته رویترز " قرارداد ZTE-TCI که دسامبر سال ۲۰۱۰ منعقد شد نشان می‌دهد که علی‌رغم سفت و سخت‌تر شدن تحریم‌های جهانی علیه ایران، حکومت این کشور همچنان می‌تواند به ابزارهای فنی پیچیده دسترسی داشته باشد، مانند سیستم‌هایی که در جهت کنترل مخالفان به کار می‌رود."

سخنگوی ZTE: شرکت ZTE از چند وقت پیش تصمیم گرفته فعالیت خود را در ایران محدود کند اما هنوز درباره جزییات تصمیمی نگرفته است

با این حال پس از انتشار گزارش روز پنج‌شنبه رویترز، دیوید شو، سخنگوی ZTE روز جمعه چهارم فروردین ۱۳۹۱ (۲۳ مارس ۲۰۱۲) به رویترز گفت ما کسب و کارمان را در ایران محدود می‌کنیم.

به گفته دیوید شو، شرکت ZTE از چند وقت پیش تصمیم گرفته فعالیت خود را در ایران محدود کند اما هنوز درباره جزییات تصمیمی نگرفته است.

ماه گذشته دیپلمات‌های اروپایی گفتند کشورهای عضو اتحادیه اروپا در رابطه با تحریم تجهیزات مخابراتی که می‌تواند جهت کنترل مخالفان حکومت ایران به کار گرفته شود، به توافق اصولی رسیده‌اند اما هنوز تصمیم نهایی دراین‌باره گرفته نشده‌است و مشخص نیست از چه زمان این تحریم به مرحله اجرا گذاشته می‌شود.

با این حال تاکنون شماری از سازندگان تجهیزات مخابراتی که پیش از این ابزار کنترل ارتباطات را در اختیار ایران قرار می‌دادند، فروش خود را متوقف کرده‌اند.

شرکت‌های اریکسون و نوکیا که در کنار هم یک شبکه اقتصادی را به وجود آورده‌اند، اعلام کردند که سطح فعالیت‌های تجاری خود را در ایران کاهش می‌دهند.

شبکه نوکیا و زیمنس یک مرکز استراق سمع در اختیار شرکت مخابرات ایران قرار داده بود که می‌توانست مکالمات از طریق تلفن ثابت و موبایل را ضبط کند. اریکسون تجهیزاتی به ایران فروخته بود که به واسطه آن می‌شد کابران را ردیابی کرد.

اما این تنها شرکت‌های نوکیا و زیمنس نبودند که مراودات تجاری خود با ایران را محدود کردند. رویترز از شرکت‌های دیگری نام می‌برد که چنین سیاستی در پیش گرفته‌اند: "در آگوست ۲۰۰۹، شرکت چینی «هوآوی» و شرکت بریتانیایی «کریتیویتی سافتویر» توانستند ZTE را شکست دهند و قراردادی با ایرانسل منعقد کنند که دومین شرکت بزرگ فروش موبایل در ایران است."

این دو شرکت می‌بایست یک سیستم "خدمات در محل" در اختیار ایرانسل قرار می‌دادند. به وسیله این سیستم می‌توان کاربران را در هر جایی که هستند ردیابی کرد. اما دسامبر ۲۰۱۱، "هوآوی" اعلام کرد به خاطر پیچیده‌ شدن شرایط در ایران، این شرکت به طور داوطلبانه فعالیت‌های تجاری خود در ایران را محدود می‌کند و از این رو دیگر تمایلی به مشتری‌های جدید در آنجا ندارد.

 

Share