Share

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که یک نظامی در پرونده حمله تروریستی ۳۱ شهریور به رژه نظامی در اهواز بازداشت شده است. پیش از این کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی این حادثه را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده بود که تروریست‌ها آزادانه به مجروحان تیر خلاص می‌زدند و برخی از نظامیان مستقر در محل از دستورات سرپیچی کرده‌اند.

صحنه‌ای از حمله تروریستی در اهواز

حمله شنبه ۳۱ شهریور به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز بعد از حمله همزمان ۱۷ خرداد داعش به مجلس شورای اسلامی و مقبره بنیانگذار جمهوری اسلامی یکی از مرگبارترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر بوده است. در این حمله ۲۶ نفر کشته و ۶۱ نفر مجروح شدند. حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی چهارشنبه ۴ مهر در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت جزئیات بیشتری از این حادثه را آشکار کرده است. این نماینده مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفته بود:

«در جلسه بررسی حادثه تروریستی رژه اهواز در  کمیسیون امنیت ملی  دو فیلم تأثرآور به نمایش گذاشته شد که بسیار همه ما را متأسف کرد. چهار تروریست به راحتی ۱۲ دقیقه تیراندازی کرده، رفت ‌و آمد داشتند، خشاب خود را عوض کردند و با هم صحبت می‌کردند و هیچ‌کس به آنها حتی شلیک هم نکرد. جای تأسف دارد که اینها در این مدت به راحتی حرکت کردند و حتی به مجروحین تیر خلاص می‌زدند.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، در نشست خبری یکشنبه ۲۲ مهر اعلام کرد که پرونده‌ای درباره کسانی که در حادثه تروریستی اهواز «قصور» کرده‌اند تشکیل و به تهران احاله شده است.

به گفته محسنی اژه‌ای از ۱۱ نفر در این پرونده بازجویی شده و تاکنون یک نظامی بازداشت شده است.

اژه‌ای درباره نام فرد بازداشتی سکوت کرد. او گفت سازمان قضایی نیروهای مسلح درباره این پرونده تحقیق می‌کند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی درباره سهل‌انگاری نظامیان مستقر در محل گفته بود:

«در زمان حادثه، مشرف به جایگاه، هشت یا نه تفنگ دوربین‌دار وجود داشته که به راحتی می‌توانسته‌اند در مهاجمان را هدف قرار دهند، اما واکنشی نشان نداده‌اند.»

فلاحت‌پیشه گفته بود در فیلمی که از این حادثه وجود دارد، یکی از تک‌تیراندازان حمله تروریستی را باور نمی‌کند و وقتی که می‌بیند تروریست‌ها به مجروحان تیر خلاص می‌زنند، با این بهانه که «دستور شلیک ندارد» در صدد مقابله با آن‌ها برنمی‌آید. رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید:

 «فردی که پیش اوست به فرمانده زنگ می‌زند حتی فرمانده به او دستور تیراندازی می‌دهد اما باز آن فرد شلیک نمی‌کند.»

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که هویت ۵ مهاجم اهواز را شناسایی کرده و ۲۲ نفر را هم در این ارتباط با حادثه تروریستی ۳۱ شهریور دستگیر کرده است.

بعد از حمله ۱۷ خرداد ۹۶ داعش به مجلس شورای اسلامی نیز انتقادات مشابهی از ضعف نیروهای امنیتی در حراست از ساختمان مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود.  مسعود پزشکیان، نایب اول وقت رئیس مجلس گفته بود که قابل قبول نیست که سه نفر بتوانند به راحتی با سلاح وارد پارلمان شوند.

بیشتر بخوانید:

جزئیات دیگری از حمله به رژه نظامی در اهواز: مهاجمان به مجروحان تیر خلاص می‌زدند

Share