Share

یک داوطلب زن فعال در سازمان صلیب سرخ که هفت ماه گروگان گروه تروریستی بوکوحرام بود، اعدام شده است. دولت نیجریه با اعلام این خبر گفته است این دومین مورد اعدام داوطلبان گروه‌های امدادی است که با پایان ضرب‌الاجل بوکوحرام برای مذاکره، اعدام شده است.

حوا محمد لیمان، نیروی داوطلب صلیب سرخ که گفته می‌شود به دست شورشیان بوکوحرام اعدام شده است

سی‌ان‌ان سه‌شنبه ۱۶ اکتبر/ ۲۴ مهر، به نقل از الحاجی لای محمد، وزیر امور اطلاعات و فرهنگ نیجریه نوشته است: «هیچ چیز نمی‌تواند ریختن خون مردم بی‌گناه را توجیه کند.»

او این قتل را فجیع و غیر‌انسانی توصیف کرده است.

حوا محمد لیمان، همراه دو داوطلب امداد دیگر صلیب سرخ بین‌الملل، مارس سال جاری و در جریان حمله بوکوحرام به یک مرکز نظامی ربوده و به گروگان گرفته شد.

او در یک بیمارستان زیر نظر صلیب سرخ در اردوگاهی خارج از شهر ران در اطراف میادوگوری، مرکز ایالت بورنو کار می‌کرد.

یکی دیگر از این امدادرسانان، صیفورا حسینی خرسا، زنی ۲۵ ساله بود که ماه گذشته به دست شورشیان اعدام شد.

وزیر اطلاعات و فرهنگ نیجریه گفته است دولت مطبوعش تمامی راه‌های ارتباطی با ربایندگان حوا محمد لیمان را باز نگه داشته و همواره تلاش کرده است تا در عملکرد خود، نفع گروگان‌ها را در درجه اول اهمیت قرار دهد.

این مقام دولت نیجریه عمیقا از این رخداد ابراز تاسف کرده است.

الحاجی لای محمد گفته است دولت فدرال پیش و پس از ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی ربایندگان، تمام تلاش خود را به کار بسته و هر آنچه از یک دولت مسئول انتظار می‌رود انجام داده تا جان امدادگران را نجات دهد.

او همچنین تاکید کرده است تلاش‌ دولت نیجریه برای نجات جان دیگر گروگان‌ها ادامه خواهد داشت.

سازمان صلیب سرخ جهانی اما به سی‌ان‌ان گفته است هنوز نمی‌تواند مستقلا مرگ لیمان را تایید کند.

الکساندرا ماتیویج موسیمان، سخنگوی صلیب سرخ در نیجریه گفته است: «ما هنوز به شکل مستقل قادر به تایید مرگ حوا نیستیم. برخی گزارش‌های رسانه‌ای به ما رسیده است که همکار ما، حوا، به دست ربایندگانش اعدام شده است اما در این مرحله ما نمی‌توانیم صحت این گزارش‌ها و اطلاعات را تایید کنیم.»

به گفته موسیمان اگر این گزارش‌ها تایید شوند، ضربه‌ای ویرانگر به خانواده، دوستان و همکاران حوا محمد وارد خواهد شد: «همچنین ضربه‌ای سنگین به همه کارکنان تیم‌های مراقبت‌ پزشکی که در شمال شرقی نیجریه کار می‌کنند.»

این مقام صلیب سرخ جهانی پیشتر به سی‌ان‌ان گفته بود در تاریخ ۱۶ سپتامبر از سوی پیکارجویان با آنان اتمام حجت شده است؛ همان روز که این گروه یک دختر مدرسه‌ای به نام لآ شریبو را به مرگ تهدید کرده بودند.

خانواده این دختر بچه به سی‌ان‌ان گفته‌اند که او کشته شده است.

در جریان حمله ماه مارس بوکوحرام به نیروهای امدادی دست‌کم ۳ امدادگر نیجریایی کشته و ۳ نفر دیگر مجروح شدند.

موسیمان گفته است سازمان صلیب سرخ با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کند.

حدود ۳ هزار نیروی امدادی که اغلب نیجریایی هستند در شمال شرقی نیجریه فعالیت می‌کنند. جایی که جنگجویان گروه تروریستی بوکوحرام در جریان یک دهه جنگ داخلی در این منطقه، به طور منظم با نیروهای مسلح و بمب‌گذاران انتحاری به اردوگاه‌ها حمله‌‌ور می‌شوند.


  • در همین زمینه

معاوضه ۸۲ دختر گروگان بوکوحرام با زندانیان این گروه

Share