Share

پس از آن‌که شورای حقوق بشر سازمان ملل تصمیم گرفت پرونده‌ای جهانی برای شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین فلسطین بگشاید، دولت این کشور اعلام کرد روابط خود با این شورا را قطع کرده است.

به گزارش رویترز، این تصمیم دولت اسرائیل، امروز دوشنبه هفتم فروردین (۲۶ مارس) از سوی وزارت امور خارجه این کشور اعلام شد.

قطع رابطه اسرائیل با شورای حقوق بشر سازمان ملل به این معناست که اجازه ورود نمایندگان این شورا به کرانه باختری اردن و خاک اسرائیل به‌منظور جمع‌آوری اطلاعات و بررسی‌های لازم، داده نخواهد شد.

ییگال پالمور Yigal Palmor سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل در این‌باره گفت: "ما دیگر با آن‌ها همکاری نخواهیم کرد."

وی افزود: "ما در بحث‌ها و همچنین در برنامه‌ریزی دیدار از اسرائیل مشارکت نخواهیم کرد."

در روز پنج‌شنبه سوم فروردین‌ماه جاری (۲۲ مارس) شورای حقوق بشر سازمان ملل شهرک‌سازی‌های جدید از سوی دولت اسرائیل در کرانه باختری اردن و شرق بیت‌المقدس (اورشلیم) را محکوم کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل ادامه شهرک‌سازی‌های اسرائیل را تهدیدی علیه روند صلح، راه حل ایجاد دو دولت اسرائیل و فلسطین و همچنین علیه شکل‌گیری کشور مستقل فلسطین دانسته بود

این شورا ادامه شهرک‌سازی‌های اسرائیل را تهدیدی علیه روند صلح، راه حل ایجاد دو دولت اسرائیل و فلسطین و همچنین علیه شکل‌گیری کشور مستقل فلسطین دانست.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل این اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل را "ریاکارانه" دانست و افزود: "بیشتر کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل دیدگاهی خصمانه در برابر اسرائیل دارند."

در شورای حقوق بشر سازمان ملل که مقر آن در ژنو است ۴۷ کشور عضو هستند که از این تعداد ۳۶ کشور، از جمله چین و روسیه به این تصمیم شورا در مورد شهرک‌سازی‌های اسرائیل رأی موافق دادند در حالی که آمریکا تنها کشوری بود که علیه این تصمیم رأی داد.

متن این سند از سوی سازمان همکاری اسلامی تهیه شده بود که پاکستان آن را به نشست شورای حقوق بشر ارائه داد.

نیم میلیون اسرائیلی و دو‌ونیم میلیون فلسطینی در کرانه باختری اردن و بیت‌المقدس (اورشلیم) شرقی زندگی می‌کنند.

این منطقه پس از جنگ شش روزه اسرائیل و کشورهای عربی در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل درآمده است.

اسرائیل در ماه نوامبر سال ۲۰۰۹ به مدت ۱۰ ماه شهرک‌سازی‌های خود در کرانه باختری رود اردن را متوقف کرد اما پس از پایان این مدت، با وجود درخواست آمریکا مبنی تمدید این مدت، در حالی که دور جدید مذاکرات صلح خاورمیانه تازه آغاز شده بود، شهرک‌سازی‌های خود را از سر گرفت.

از سرگیری شهرک‌سازی‌ها مهم‌ترین عامل ناکامی دور آخر مذاکرات صلح خاورمیانه بود چرا که رهبران فلسطین اعلام کرده بودند که در صورت ادامه این روند به مذاکرات ادامه نخواهند داد.
 

Share