Share

چهار نهاد امنیتی ایالات متحده سه دولت ایران، روسیه و چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات کنگره آمریکا متهم کردند.

نمایی از کنگره آمریکا ـ عکس از آرشیو

وزارت دادگستری آمریکا، دفتر اداره‌کننده اطلاعات ملی، اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) و وزارت امنیت داخلی موسوم به «امنیت میهن» جمعه ۱۹ اکتبر / ۲۷ مهر در بیانیه‌ای مشترک هشدار دادند که «مداخله خارجی در انتخابات آمریکا تهدیدی برای دموکراسی ماست. شناسایی و جلوگیری از این مداخله اولویت اصلی دولت فدرال است.»

بر اساس بیانیه آنها، عوامل وابسته به مسکو، پکن و تهران برای تأثیرگذاری در انتخابات کنگره آمریکا با سوء استفاده از شبکه‌های اجتماعی به بزرگ‌نمایی مسئله‌های اختلاف‌برانگیز می‌پردازند، اطلاعات کاذب درباره نامزدها منتشر می‌کنند و در رسانه‌های انگلیسی‌زبان به تولید محتوا می‌پردازند.

دولت آمریکا همزمان با این بیانیه یک شهروند ۴۴ ساله روسیه به نام النا الکسیونا خوسیانوا را به مشارکت در عملیات مداخله در انتخابات ۲۰۱۸ متهم کرد. او نخستین کسی است که با این اتهام روبه‌رو شده.

چهار نهاد امنیتی ایالات متحده اما در بیانیه‌شان تأکید کرده اند که مدرکی در دست ندارند که نشان‌دهنده تلاش عوامل خارجی برای نفوذ به سیستم‌های رأی‌گیری جهت جلوگیری از فرآیند رأی دادن یا تغییر نتایج آن باشد. به گفته آنها،‌ برخی مقام‌های محلی از تلاش‌هایی برای دسترسی به شبکه آنها خبر داده بودند که همگی ناکام مانده‌اند.

نهادهای امنیتی آمریکا گفته بودند که روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ دخالت کرده است. در آستانه آن انتخابات حملات سایبری بسیار بیشتری رخ داد، کامپیوتر مرکز ملی دموکرات‌ها هک شد،‌ و وزارت امنیت داخلی از هدف قرار گرفتن ۲۱ ایالات آمریکا خبر داد که «شمار کمی از آنها» نیز موفق بود.

وزارت امنیت داخلی اکنون می‌گوید که تلاش‌ها برای مداخله در انتخابات ۲۰۱۸ به مراتب کمتر از انتخاباتی است که به پیروزی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری انجامید.

هنوز بررسی پرونده هماهنگی احتمالی بین مقام‌های کارزار انتخاباتی ترامپ با روسیه پایان نیافته است. پرونده‌ای که بسیاری آن را بزرگترین تهدید برای ریاست‌جمهوری او قلمداد می‌کنند.

انتخابات آتی میاندوره‌ای آمریکا که ششم ماه نوامبر برگزار می‌شود، بر سر کنترل کنگره آمریکا و فرمانداری تعدادی از ایالت‌های کلیدی آمریکاست. نتیجه این انتخابات به سیاست‌های آمریکا در دوسال آینده و حتی فرای آن شکل خواهد داد.


در همین زمینه

انتخابات میاندوره‌ای ۲۰۱۸ آمریکا – همه آنچه لازم است درباره رخداد نوامبر بدانید

Share