Share

تنها سه سال پس از پایان‌دادن به سهمیه‌بندی بنزین و عرضه دو نرخی آن، دولت بار دیگر بنزین را دو نرخی عرضه خواهد کرد.

بنزین دوباره دونرخی می‌شود

جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از احتمال دو نرخی شدن بنزین پس از ایام عزاداری اربعین خبر داد و گفت: «بر این اساس احتمالا ۶۰ تا ۸۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای با قیمت فعلی یعنی یک هزار تومان در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد و نرخ دوم با قیمت آزاد عرضه می‌شود. درباره نرخ دوم گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود دارد و مسئولان ذیربط به به جمع‌بندی نهایی نرسیدند.»

بنزین در دوران محمود احمدی‌نژاد از تیر ۱۳۸۶ سهمیه‌بندی و دو نرخی شد و پس از حذف یارانه‌های دولتی، افزایش قیمت آن آغاز شد. بنزین در ایران در ۱۳۹۴ با قیمت هر لیتر ۱۰۰۰ تومان تک‌نرخی شد.

افزایش قیمت سوخت یکی از مهم‌ترین اختلاف‌های مجلس و دولت پس از آغاز اعتراض‌های سراسری دی ۹۶ بود. نمایندگان مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و سوخت مخالفت کردند درحالی‌که دولت افزایش قیمت آنها را برای جلوگیری از کسری بودجه سرسام‌آور ضروری می‌دانست.

دولت حسن روحانی در لایحه بودجه سال آینده ۱۷.۴ هزار میلیارد تومان درآمد از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی پیش‌بینی کرده بود.

هرچند این افزایش قیمت تصویب نشد، محمد باقر نوبخت، سخنگوی پیشین دولت برنامه‌ریزی برای تعدیل قیمت، سهمیه‌بندی و عرضه دو نرخی بنزین را نیز تکذیب کرد. او پیش از این از احتمال افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ الی ۱۶۰۰ تومان در هر لیتر در سال آینده خبر داده بود.

مصرف بنزین در ایران رو به افزایش بوده و سال گذشته نسبت به سال پیش از آن ۸ درصد رشد داشت.


در همین زمینه

نوبخت: قیمت بنزین در سال ۹۷ افزایش نمی‌یابد

Share