Share

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر مسئولیت رخدادهای سوریه را بر عهده بشار اسد، رئیس جمهور این کشور دانست و گفت که در این زمینه شواهدی کافی علیه اسد وجود دارد.

پیلای در گفت‌وگو با خبرنگار بی‌بی‌سی جهان، اظهار داشت: "رئیس جمهور بشار اسد می‌توانست به‌سادگی فرمان توقف کشتار را صادر کند. اکنون شواهدی کافی وجود دارد که اثبات می‌کند بسیاری از اقدامات نیروهای امنیتی سوریه در این مدت با موافقت بالاترین مقام‌ها و همدستی آنان انجام شده‌است."

او همچنین با اشاره به مسئولیت اسد در قبال اعمال نیروهای امنیتی تحت امر خود گفت که قضات می‌توانند او را به اتهام "جنایت علیه بشریت" محاکمه کنند.

بخشی از این گفت‌وگو به کشتار یا بازداشت کودکان در سوریه اختصاص داشت که از مهم‌ترین موارد نقض حقوق بشر در این کشور به‌شمار می‌رود.

به گفته ناوی پیلای، نیروهای امنیتی سوریه به دفعات و به دلایل متفاوت کودکان را مورد حمله و آزار قرار داده‌اند

به گفته ناوی پیلای، نیروهای امنیتی به دفعات و به دلایل متفاوت کودکان را مورد حمله و آزار قرار داده‌اند.

او اظهار داشت: «وحشتناک است. آن‌ها به زانوی کودکان شلیک می‌کنند و آن‌ها را به‌عنوان گروگان یا منبع اطلاعات همراه با بزرگسالان در شرایطی غیرانسانی نگه می‌دارند. در این حال از مداوای زخم‌های آن‌ها نیز امتناع می‌کنند."

خبرنگار بی‌بی‌سی نوشته ‌است ناوی پیلای در دوران حضور خود در دیوان محاکمات رواندا به‌عنوان قاضی با موارد بسیاری از کشتار کودکان روبه‌رو بوده، اما او می‌گوید که مورد سوریه از آن مواردی است که تاکنون در کار خود با آن برخورد نکرده است.

پیلای در این‌باره گفت: "در رواندا تصاویر بسیاری از جنازه‌های کودکان به دست ما می‌رسید، اما حبس و شکنجه در این سطحی که امروز در سوریه انجام می‌شود، مورد دیگری است. این کودکان هنوز در حبس هستند و همین مسأله مرا آزار می‌دهد."

او افزود: "چرا آن‌ها کودکان را دستگیر می‌کنند؟ به‌نظر می‌رسد این کار کاملأ نظام‌مند و باهدف انجام می‌شود. مسأله‌ ناراحت‌کننده این است که ما نمی‌توانیم به این کودکان دسترسی داشته باشیم."

بخش پایانی این گفت‌وگو درباره امکان محاکمه قضایی بشار اسد در ارتباط با خشونت‌های سوریه بود که ناوی پیلای در این‌باره اظهار داشت: "تا آن‌جا که به من مربوط است باید بگویم امروز هر کسی که مرتکب خشونت‌هایی در این سطح می‌شود، جواب پس خواهد داد چرا که اکنون ما سازوکارهایی داریم که آن‌ها را پای میز محاکمه می‌کشاند. این مسأله به هیچ‌وجه مشمول مرور زمان نیز نخواهد شد."

وی افزود: "کسانی چون بشار اسد اگرچه می‌توانند برای مدتی طولانی به تجاوزات خود ادامه دهند، اما عاقبت روزی عدالت درباره آن‌ها اجرا خواهد شد."

 

Share