Share

پلیس بوسنی ده‌ها پناهجو را که قصد عبور از مرز بوسنی و ورود به کرواسی داشتند، در نزدیکی مرز دو کشور متوقف کرد. این پناهجویان که تعداد زیادی از آنها ایرانی هستند امید داشتند به آنها اجازه داده شود با گذشتن از بوسنی وارد کرواسی شوند اما با دخالت پلیس موفق به گذشتن از مرز نشدند. گروهی از پناهچویان به مرکز پناهجویی منتقل شده‌اند، گروه دیگری اما از صبح سه‌شنبه به سمت قسمت دیگری از مرز بوسنی و کرواسی به راه افتاده‌اند.

شامگاه دوشنبه ۲۲ اکتبر: سرگردانی ده‌ها پناهجو از خاورمیانه در مرز بوسنی با کرواسی (عکس: توئیتر)

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس پلیس بوسنی از عبور ده‌ها پناهجو، از جمله شماری از پناهجویان ایرانی از مرز کرواسی جلوگیری کرد. پناهچویان قصد داشتند از طریق کرواسی که عضور اتحادیه اروپاست، مسیر خود را به سمت دیگر کشورهای غرب اروپا ادامه دهند. اما پلیس بوسنی این پناهجویان را پیش از رسیدن به مرز متوقف کرد و ساعاتی بعد با اتوبوس به مرکز پناهجویان انتقال داد.

پلیس کرواسی در بیانیه‌ای اعلام کرده که اجازه ورود غیر قانونی به کرواسی را نخواهد داد و در مورد شایعات غلطی که می‌گویند مرز کرواسی برای رفت و آمد آزاد خواهد بود، هشدار داد.

یکی از پناهجویان سوری خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است:

«ما به خاطر وضعیت بد زندگیمان اینجا آمده‌ایم. آنها (پلیس)‌ باید درک کنند که ما با چه شرایطی روبرو هستیم.»

 این گروه از مرکز پناهجویان حدودا ۱۵ کیلومتر پیاده‌روی کردند تا توجه‌ها را به بسته ‌بودن مرزها به روی مردمی که از جنگ و فقر در خاورمیانه، آفریقا و آسیا فرار کرده‌اند، جلب کنند. پناهجویان در نزدیکی مرز چادرهای کوچکی را بر پا کردند و با وجود سرمای پاییزی همراه با کودکان خود کنار جاده‌ای که محل عبور ماشین‌ها و کامیون‌هاست شب را به صبح رساندند. بعضی از مردم محلی برای آنها غذا،‌ نوشیدنی و پتو آوردند.

گروه دیگری از پناهجویان سه‌شنبه صبح به سمت قسمت دیگری از مرز بوسنی و کرواسی روانه شدند.

هم‌اکنون هزاران پناهجو در بوسنی باقی مانده‌اند و قادر به ادامه مسیر خود به دیگر کشورهای اروپایی نیستند. در حالیکه عبور و مرور آزاد از سایر مرزهای بالکان به خاطر استقرار سلاح‌های سنگین ناممکن به نظر می‌رسید،‌ تغییر مسیر پناهجویان به سمت بوسنی نیز با شکست مواجه شده است. صدها هزار نفر قبل از اینکه این کشور در سال ۲۰۱۶ کنترل مرزی خود را افزایش دهد از این مرز رد شده بودند.

Share