Share

وزرای امور خارجه کشورهای عربی خواستار اجرای سریع طرح مورد حمایت سازمان ملل برای صلح در سوریه شدند. این طرح که با موافقت مقامات سوریه نیز روبه‌رو شده ‌است هیچ تأکیدی مبنی بر کناره‌گیری بشار اسد از قدرت ندارد.

رویترز گزارش داده ‌است که رهبران عرب در نشست اتحادیه عرب که در بغداد برگزار می‌شود تأکید کرده ‌اند انتظار دارند این طرح که کوفی عنان به‌عنوان سفیر ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب تهیه کرده ‌است، به اجرا گذاشته شود.

طرح کوفی عنان شش ماده دارد و با هدف آتش‌بس فوری در سوریه و آغاز گفت‌وگوهای سیاسی میان گروه‌های درگیر تدوین شده ‌است.

به موجب این طرح، نیروهای نظامی با سلاح‌های سنگین خود باید شهرها و مراکز مسکونی را ترک کنند، به گروه‌های حقوق بشر اجازه ورود به سوریه داده شود، زندانیان آزاد شوند و همچنین روزنامه‌نگاران اجازه فعالیت آزادانه داشته باشند. در همین حال، الزامی هم نیست که اسد ریاست جمهوری را ترک کند.

این طرح همچنین یک عقب‌نشینی برای اتحادیه عرب به‌شمار می‌رود.

اتحادیه عرب سال گذشته عضویت سوریه را به‌حالت تعلیق درآورد و خواستار استعفای اسد شد، اما اکنون اختلافاتی میان آن‌ها در این‌باره وجود دارد

اتحادیه عرب پس از آن‌که چین و روسیه پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل در محکومیت دولت سوریه را وتو کردند، خواستار کناره‌گیری بشار اسد از قدرت شده بود.

هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق امروز به رویترز گفت: "همین که سوریه این طرح را پذیرفته، خود قدم بسیار بلندی است. این آخرین بخت سوریه است و می‌باید که این طرح اجرا شود."

طرح کوفی عنان در حقیقت آخرین تلاشی محسوب می‌شود که در راستای پایان دادن به خشونت‌های یک ساله در سوریه صورت گرفته‌ است.

زیباری تأکید کرد که اتحادیه عرب ملاحظاتی درباره طرح کوفی عنان داشته، اما هیچ‌گاه خواهان مداخله خارجی در سوریه نبوده ‌است.

اتحادیه عرب سال گذشته عضویت سوریه را به‌حالت تعلیق درآورد و خواستار استعفای اسد شد، اما اکنون اختلافاتی میان آن‌ها در این‌باره وجود دارد.

حکومت‌های سنی‌مذهب مانند عربستان سعودی و قطر تلاش می‌کنند که سوریه منزوی شود اما دیگر دولت‌های عرب مانند الجزایر، مصر و عراق احتیاط بیشتری به‌خرج می‌دهند چرا که بیم دارند سقوط بشار اسد زمینه جنگ فرقه‌ای را فراهم سازد.
 

Share