Share

هزاران پناهجو از کشورهای آمریکای مرکزی که به امید رسیدن به آمریکا خود را به جنوب مکزیک رسانده بودند راهپیمایی خود به سمت مرز آمریکا را از سر گرفتند.

کاروان پناهجویان آمریکای مرکزی

کاروان پناهجویان آمریکای مرکزی

آن‌ها پس از ۱۲ ساعت راهپیمایی روز گذشته، چهارشنبه ۲۴ اکتبر /  ۲ آبان از شهر اوئیکستلا ۶۰ کیلومتر راه رفته و خود را به ماپاستپک در جنوب مکزیک رساندند و سپیده‌دم امروز پنج‌شنبه ۲۵ اکتبر / ۳ آبان این شهر را هم ترک کرده و به سمت مرز آمریکا حرکت کردند.

بیشتر آن‌ها پای پیاده و برخی نیز با وسیله‌های دیگر در راه هستند. آن‌ها سه‌شنبه را در  اوئیکستلا یک روز ماندند تا پاهای خود را استراحت دهند و نیرو بگیرند.

این پناهجویان از کشورهای هندوراس، السالوادور و گواتمالا هستند که به دلیل فقر و خشونت از کشورشان گریخته‌اند.

به تخمین سازمان ملل متحد شمار پناهجویان این کاروان حدود ۷۰۰۰ نفر است. اما در روز گذشته مقام‌های مکزیکی شمار آن‌ها ۳۶۳۰ نفر اعلام کردند.

این پناهجویان تا خاک آمریکا ۳۰۰۰ کیلومتر راه دارند. نزدیک به ۱۷۰۰ نفر از آن‌ها در مکزیک درخواست پناهندگی داده‌اند.

بیشتر آن‌ها شب بارانی گذشته را در میدان‌های ماپاستپک گذراندند. در این شهر ۴۵۰۰۰ نفری داوطلبان در کلیساها به کمک پناهجویان رفتند و چادر و دارو و مواد مورد نیاز در اختیار آن‌ها قرار دادند.

راهپیمایی پناهجویان یک هفته و نیم پیش پس از اعلام فراخوان در شبکه‌های اجتماعی از هندوراس آغاز شد. پلیس مکزیک در بعضی مواقع کاروان پناهجویان را همراهی کرد، اما آن را متوقف نکرد.

شمار افرادی که به کاروان پیوستند روز به روز بیشتر شد اما پس از آن‌که در روز ۱۹ اکتبر / ۲۷ مهر از مرز مکزیک گذشتند کم کم، بیماری و ترس از آزار و اذیت پلیس شمار آن‌ها را کاهش داد. بسیاری از این پناهجویان شب‌ها را در زیر پلاستیک می‌گذرانند و از خستگی شکایت دارند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دوشنبه ۲۲ اکتبر / ۳۰ مهر در واکنش به حرکت پناهجویان به سمت ایالات متحده از لغو یا کاهش کمک مالی به گواتمالا، هندوراس و السالوادور خبر داد. ترامپ گفت این سه کشور تلاش نکردند که مانع از سفر غیرقانونی پناهجویان شوند. او از ارتش آمریکا خواست که از مرزهای کشور با مکزیک محافظت کنند.

بیشتر بخوانید:

دومین کاروان پناهجویان از آمریکای مرکزی به سمت مکزیک روانه شد

Share