Share

علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس ایران با انتشار نامه‌ای سرگشاده به انتقاد محمد یزدی، روحانی محافظه‌کار از موسی شبیری زنجانی، از مراجع تقلید واکنش نشان داد. یزدی شنبه پنجم آبان در نامه‌ای به شبیری زنجانی از او به خاطر ملاقات با محمد خاتمی، رئیس‌جمهور دوران اصلاحات به تندی انتقاد کرده بود.

یکی از تصاویری که خشم محمد یزدی را برانگیخته

مطهری در این نامه که یکشنبه ششم آبان در خبرگزاری‌های رسمی ایران منتشر شد، نوشت:

«فرضاً بپذیریم جناب آقای خاتمی و همفکرانشان افرادی مسئله‌دار هستند که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام رهبری احترامی قائل نیستند، قباحت ملاقات یک مرجع تقلید با آنها را از کجا درآورده‌اید؟ اگر مسئله‌دار هستند آیا نباید مسئله آنها حل شود؟ مراجع تقلید به مثابه چتری بر سر همه مردم و گروه‌ها هستند نه عناصری حزبی و جناحی. ثالثاً ناراحتی و تعجب اکثر مقلدین و حوزویان از این ملاقات را از کجا به دست آوردید؟»

یزدی در نامه خود نوشته بود که انتشار تصاویر دیدار شبیری زنجانی با «برخی افراد مسئله‌دار که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری احترامی قائل نیستند» حوزویان را ناراحت کرده است و به انتقاد از این مرجع تقلید شیعیان چنین ادامه داده بود:

«چگونه می‌شود حضرتعالی که فرصتی برای ملاقات با هیأت رئیسه مجمع عمومی اساتید را ندارید، فرصت می‌کنید در منزل آقای در تهران حاضر شوید؟»

او به شبیری هشدار داده بود که «مقام و احترام شما در سایه احترام به نظام اسلامی حاکم و رهبری» است و از شبیری خواسته بود «این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد».

مطهری در پاسخ به این انتقادها در نامه‌اش به یزدی نوشت که «مقام و احترام یک مرجع تقلید در سایه احترام به نظام اسلامی حاکم نیست» و آن را وابسته به «دفاع از حقوق مردم» و «انتقاد از کارهای نادرست» نظام همزمان با تأیید کارهای درست آن دانست. او همچنین به دفاع از استقلال روحانیت و حوزه علمیه پرداخت.

مطهری در پایان نامه‌اش نیز درباره هشدار یزدی ــ «این‌گونه مسائل تکرار نگردد» ــ نوشت:

«اولاً خود شما با این جمله تهدیدآمیز شأن مرجعیت را رعایت کرده‌اید یا نه؟ ثانیاً چه کسی گفته ملاقات یک مرجع تقلید با افراد سابقه‌دار در انقلاب که احیاناً انتقاداتی نیز دارند خلاف شؤون مرجعیت است. آیا شؤون مرجعیت را جناب‌عالی بهتر از خود مراجع تشخیص می‌دهید؟ مگر مردم باید با اجازه شما به ملاقات این و آن بروند؟! ثالثاً این جمله را که به این مرجع عالیقدر دستور می‌دهید “این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد” از چه موضعی می‌فرمایید… در مجموع، نامه شما موجب وهن روحانیت و حوزه علمیه شد. امیدوارم به نحوی جبران بفرمایید.»

محمد یزدی از جمله محافظه‌کاران تندرویی بود که در انتخابات حوزه تهران مجلس خبرگان پنجم، در پی کارزار رأی‌ندادن به محافظه‌کاران در کنار محمدتقی مصباح یزدی،‌ یک آیت‌الله تندرو دیگر از این مجلس بیرون ماند. او پیش از آن ریاست مجلس خبرگان را برعهده داشت.

مطهری پیش از این نیز نامه‌های انتقادی شدیداللحنی علیه یزدی نوشته بود. او مهر ۱۳۹۵ در نامه دیگری اندیشه‌های یزدی را «یادآور قرون وسطی» خواند.


در همین زمینه

تخلیه دفتر محمد خاتمی؛ «دولت روحانی به وظیفه تهیه دفتر برای خاتمی عمل نکرده»

مطهری به یزدی: رویکردتان به بازی ایران و کره یادآور کلیسای قرون وسطی است

Share