Share

شرکت چینی ZTE که دومین شرکت بزرگ سازنده تجهیزات مخابراتی در این کشور است، اعلام کرد که کاهش مراودات تجاری این شرکت با ایران، تأثیر چندانی بر فروش و درآمدهای آن نخواهد داشت.

رویترز گزارش داده ‌است که شی لی‌رونگ، مدیرکل این شرکت در جمع خبرنگاران اظهار داشته که ZTE تأمین‌کننده اصلی تجهیزات مخابراتی در ایران نبوده و نیست.

پیش از این گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر این‌که شرکت چینی ZTE، دولت ایران را به سیستم‌های پیشرفته شنود مکالمات مجهز کرده ‌است.

بر اساس این گزارش‌، تجهیز حکومت ایران به این "سیستم نیرومند نظارتی" بخشی از یک قرارداد کلان به مبلغ ۹۸ میلیون و ۶۰۰ هزار یورو (۱۳۰.۶ میلیون دلار) بود که مابین شرکت چینی ZTE و شرکت مخابرات ایران (TCI) منعقد شده ‌است‌.

به دنبال انتشار این گزارش، شرکت ZTE پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که مراودات تجاری خود با ایران را کاهش می‌دهد، اما به‌نظر نمی‌رسد که این شرکت چینی نگرانی چندانی از این بابت داشته باشد.

بخشی از گزارش قبلی رویترز به دسترسی دولت ایران به تکنولوژی روز آمریکا اختصاص داشت که از طریق شرکت ZTE ممکن شده‌است

شی لی‌رونگ گفت: "فعالیت‌های تجاری ما در ایران به نسبت مجموع فعالیت‌های‌مان در جهان بسیار محدود است و به همین خاطر کاهش این فعالیت‌ها تأثیر اندکی بر درآمدهای‌مان خواهد گذاشت."

پنج‌شنبه گذشته، سخنگوی این شرکت گفته بود "شرکت ZTE از مدتی پیش تصمیم داشت که فعالیت‌های تجاری خود در ایران را محدودتر کند، اگرچه درباره جزئیات آن هنوز تصمیمی نگرفته‌است."

او اما توضیح نداد که دلیل چنین تصمیمی چیست. با این حال به‌نظر می‌رسد که تصمیم این شرکت مبنی بر کاهش مراودات تجاری با ایران بی‌ارتباط با شرکت‌های آمریکایی بزرگ نباشد.

 

تحقیقات آمریکایی

بخشی از گزارش قبلی رویترز به دسترسی دولت ایران به تکنولوژی روز آمریکا اختصاص داشت که از طریق شرکت ZTE ممکن شده‌است.

در آن گزارش آمده بود: "با وجود آن‌که شرکت‌های آمریکایی مدت‌هاست از فروش تجهیزات «غیر نوع‌دوستانه» (سیستم‌های شنود مکالمات و کنترل فعالیت‌های اینترنتی) به ایران منع شده‌اند، به‌نظر می‌رسد که ایران از طریقی مخفی به تکنولوژی آمریکا دسترسی دارد. مستندات ما از قرارداد میان ZTE و شرکت مخابرات ایران نشان می‌دهد که ایران این تجهیزات را از این شرکت چینی خریداری می‌کند."

در ادامه گزارش به ضمیمه ۹۰۷ صفحه‌ای قرارداد ZTE و شرکت مخابرات ایران اشاره شده بود که در آن مشخصات کالاهایی که در اختیار ایران قرار می‌گرفت، فهرست شده بود. این فهرست شامل سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایی بود که برخی از مشهورترین شرکت‌های آمریکایی آن را تولید کرده‌اند، مانند مایکروسافت، هیولت پاکارد، اوراکل، سیسکو سیستمز، دل، جونیپر نت‌ورک و سیمانتک.

از این رو پای همه این شرکت‌ها به ماجرای قرارداد ZTE و شرکت مخابرات ایران باز شده‌است.
گرچه مسئولان این شرکت‌ها می‌گویند که از این قرارداد هیچ اطلاعی نداشته‌اند، با این حال تاکید کرده‌اند که در این‌باره تحقیق خواهند کرد.

اگر ثابت شود که این شرکت‌ها می‌دانستند که تولیدات‌شان در نهایت به دست دولت ایران خواهد رسید، قانون تحریم‌ها را که به تصویب دولت آمریکا رسیده ‌است، نقض کرده‌اند و مشمول مجازات خواهند شد.
 

Share