Share

عبدالفتاح سلطانی، وکیل زندانی که بعد از درگذشت دخترش، برای شرکت در مراسم تدفین و ترحیم او به مرخصی آمده بود به زندان برگشت.

عبدالفتاح سلطانی، وکیل در بند به جرم دادخواهی

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده که  عبدالفتاح سلطانی پس از ۸۵ روز برای پیگیری قانونی آزادی مشروط خود به زندان برگشته است.

عبدالفتاح سلطانی، عضو کانون مدافعان حقوق بشر، به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شده که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی این حکم به ١٠ سال کاهش پیدا می‌کند. طبق ماده ۱۳۴ در صورتی که جرایم فرد بیشتر از یک مورد باشد، تنها حکمی در نظر گرفته می‌شود که بالاترین میزان مجازات است. همچنین در صورت استفاده از حق آزادی مشروط، سلطانی باید آزاد شود.

چند ماهی است که پرونده این وکیل زندانی برای بررسی آزادی مشروط او و اعطای مرخصی در ماه رمضان در اختیار دادستانی تهران قرار گرفت. به گزارش ایسنا کانون وکلا در دفتر هیأت نظارت و بازرسی حفظ حقوق شهروندی دادگستری تهران موضوع را پیگیری کرده‌اند و سرانجام با نظر مثبت این هیأت و متعاقباً ارجاع نامه از سوی رییس دادگستری استان تهران، تصمیم در مورد این پرونده به دادستان تهران سپرده شده است.

به گزارش ایسنا وکیل عبدالفتاح سلطانی اعلام کرده نظر زندان مساعد و کلیه شرایط قانونی حاکم بر ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی برای آزادی مشروط این وکیل حقوق بشری فراهم است. وکیل سلطانی در گفت‌وگو با روزنامه قانون گفته بود که وزارت اطلاعات با آزادی مشروط عبدالفتاح سلطانی مخالف است:

«بعد از اینکه این درخواست‌ها به دادستانی رسید، به طور شفاهی مطرح شد که وزارت اطلاعات با آزادی مشروط مخالف است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در نامه‌ای به رئیس جمهوری از او بخواهیم به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی، ضمن صدور دستور عاجل و ویژه برای بررسی فوری موضوع، در صورت نادرستی این انتساب، رسماً ایضاح و اعلام فرمایند و در صورت صحت، دستور شایسته و قانونی صادر فرمایند.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی اما این نامه را بی‌پاسخ گذاشته بود.

عمادالدین باقی فعال حقوق بشر و زندانی سابق سیاسی با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرده که برخی مقامات قضایی وعده داده‌اند که عبدالفتاح سلطانی در چند روز آینده آزاد شود.

مشارکت در تأسیس کانون مدافعان حقوق بشر در زندان، دریافت جایزه حقوق بشر نورنبرگ آلمان و اطلاع‌رسانی درباره پرونده موکلان از اتهامات عبدالفتاح سلطانی است.

بیشتر بخوانید:

ادامه مخالفت دادستانی تهران با آزادی مشروط عبدالفتاح سلطانی، وکیل در بند به جرم دادخواهی

Share