Share

نیروهای ویژه کردهای سوریه به عملیات نظامی علیه شبه‌نظامیان «دولت اسلامی» (داعش) در استان دیرالزور در شرق سوریه پیوسته‌اند. داعش توانسته‌بود مناطقی را از کنترل نیروهای تحت حمایت ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا خارج کند.

نیروهای شورای نظامی منبیج، بخشی از«نیروهای سوریه دموکراتیک»- عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، داعش جمعه ۲۶ اکتبر / ۴ آبان، ‌ همزمان با وقوع یک طوفان شن به مواضع «نیروهای سوریه دموکراتیک» در نزدیکی مرز با عراق در دیرالزور حمله کرد. جهادی‌ها در این حمله از جنگجویان زن و بمب‌گذاران انتحاری بهره بردند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است اعلام کرده که حدود ۷۰ عضو نیروهای سوریه دموکراتیک در حمله داعش کشته شدند. فرماندهی این نیروها اما شمار کشته‌شدگان را ۱۴ تن اعلام کرده.

نیروهای سوریه دموکراتیک ائتلافی از نیروهای کرد و عرب به رهبری «یگان‌های مدافع خلق»، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کردهای شمال سوریه است. این ائتلاف تحت حمایت آمریکا قرار دارد.

یک سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش علیه آمریکا به رویترز گفت که داعش مناطقی را از کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک خارج کرده اما نیروهای سوریه دموکراتیک «با پشتیبانی ائتلاف بازخواهند گشت.»

شبه‌نظامیان شیعه نیز در آن سوی مرز در عراق مواضع خود را برای مقابله با حمله احتمالی داعش تقویت کردند.

یک فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک دلیل اصلی شکست از داعش را به «بی‌تجربگی» نیروهای عرب در ائتلاف نیروهای سوریه دموکراتیک نسبت داد. اعضای عرب «نیروهای سوریه دموکراتیک» بیشترین سهم را در جنگ با اعضای داعش در دیرالزور بر عهده دارند.

به گفته او، هرچند جنگجویان عرب در شورای نظامی دیرالزور «تا حدی» در مواضع داعش پیشروی کرده‌اند، جهادی‌های تندرو به سختی از آخرین قلمروهای تحت کنترل خود در دیرالزور دفاع می‌کنند. به همین دلیل شورای نظامی دیرالزور از نیروهای ویژه وابسته به «یگان‌های مدافع خلق» و«یگان‌های مدافع زنان» درخواست قوای کمکی کرده است.

بازمانده داعش در مرز عراق و سوریه

نبرد در دیرالزور آخرین مرحله از کارزار نظامی ائتلاف بین‌المللی ضدداعش برای بیرون راندن این گروه از قلمروهای باقی‌مانده‌اش در شرق رود فرات است.

داعش شهرهای مهم‌اش در دیرالزور را سال گذشته از دست داد اما هنوز حضورش را در شرق رود فرات حفظ کرده

اواخر اکتبر گذشته ارتش عراق و شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران، موسوم به حشد الشعبی عملیات برای بازپس‌گیری شهرهای راوه و القائم را آغاز کردند. این شهرها در مرز عراق با سوریه قرار دارند.

در آن سوی مرز، شهر ابوکمال در استان دیرالزور سوریه قرار دارد. همزمان با عملیات در عراق، نیروهای ارتش سوریه همراه با شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران و پشتیبانی هوایی روسیه به سوی ابوکمال پیشروی کردند.

نیروهای سوریه دموکراتیک نیز میدان نفتی بزرگ العمر را در دیرالزور از کنترل داعش خارج کردند و پا‌به‌پای نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهوری دولت دمشق در این استان پیش رفتند.

داعش ابتدای نوامبر گذشته این شهرها را از دست داد. اما از آن به بعد با استفاده از تاکتیک‌های چریکی به حضور خود در شرق خود فرات ادامه داده است.

داعش شنبه ۱۳ اکتبر / ۲۱ مهر نیز به اردوگاه آوارگان جنگی «البحره» در شرق رود فرات به طور ناگهانی حمله کرد و ۱۳۰ خانواده را ربود. بیشتر ربوده‌شدگان زنان بودند.


در همین زمینه:

داعش ۱۳۰ خانواده را در شرق رود فرات ربود

Share