Share

محمدجواد ظریف به پاکستان سفر کرد تا با مقام‌های این کشور درباره آزادی ۱۲ مرزبان ایرانی که در میرجاوه ربوده شدند گفت‌وگو کند. وزیر خارجه ایران می‌گوید مقام‌های پاکستانی وعده پیگیری این موضوع را داده‌اند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دیدار با شاه محمود قریشی همتای پاکستانی خود

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دیدار با شاه محمود قریشی همتای پاکستانی خود

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران صبح چهارشنبه ۹ آبان در صدر هیئتی سیاسی و نظامی به پاکستان رفت. او در هنگام ورود به اسلام‌آباد از ضرورت «گفت‌وگوهای مستمر» با مقام‌های پاکستانی درباره آزادی مرزبانان ایرانی سخن گفت.

ظریف با بیان این‌که به پاکستان آمده تا این موضوع را با مقام‌های پاکستان پیگیری کند، افزود: «مقام‌های پاکستانی در سفر‌های پیشین هیئت ایرانی و در تماس‌های تلفنی با اینجانب وعده و تعهد دادند که دولت این کشور همه تلاش‌ها و اقدامات خود را برای آزادی مرزبانان کشورمان انجام می‌دهد.»

محمدجواد ظریف پیش از ظهر چهارشنبه با شاه محمود قریشی همتای پاکستانی خود و سپس با ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان دیدار و گفتگو کرد و در ادامه به ملاقات عمران خان نخست وزیر پاکستان رفت.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدارها  توافق‌های مقام‌های سیاسی و نظامی را یادآور شد و درباره  تلاش و همکاری مشترک برای تأمین امنیت مرزهای دو کشور، شتاب بخشیدن به اقدامات و تلاش‌ها برای آزادی مرزبانان ایرانی، برخی راهکارهای موجود برای تقویت امنیت مرزها و عملیات مشترک علیه «گروه‌های تروریستی» گفت‌وگو کرد. او در دیدار با عمران خان در پیوند با همین موضوعات سخن گفت و خواهان همکاری دو کشور شد.

بامداد سه‌شنبه ۲۴ مهر در منطقه صفر مرزی لولکدان سیستان و بلوچستان ۱۲ نفر از نیرو‌های بسیجی طرح امنیت و هنگ مرزی میرجاوه ربوده شدند. برخی از این افراد نیرو‌های بسیج طرح امنیت بودند و برخی دیگر از نیرو‌های هنگ مرزی میرجاوه و نیرو‌های اطلاعات سپاه پاسداران.

گروه جیش‌العدل با صدور اطلاعیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی مسئولیت این حمله را پذیرفت.

ساعتی بعد از حمله به مرزبانان، قرارگاه قدس سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای «خیانت عامل یا عوامل نفوذی» را علت این حادثه معرفی کرد. سپاه در این بیانیه گفت «فریب و تطمیع» سبب شد که عامل یا عوامل نفوذی دست به «خیانت و تبانی» بزنند و این آدم‌ربایی صورت بگیرد. سپاه پاسداران همچنین از دولت پاکستان خواست تا «با اشرار و تروریست‌ها» به طور جدی مقابله و به سرعت نسبت به آزادی و تحویل مرزبانان اقدام کند».

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران از دولت پاکستان خواست بی‌درنگ تمامی امکانات و اقدامات لازم را برای آزادسازی نیروهای مرزی جمهوری اسلامی و دستگیری عاملان این اقدام به‌کار گیرد.

وزارت خارجه پاکستان در همان روز با انتشار بیانیه‌ای از پیگیری ربایش ۱۲ مرزبان ایرانی خبر داد و اعلام کرد که مقام‌های نظامی دو کشور در حال کار برای معلوم کردن مکان حضور (ربایش و مخفی کردن) مرزبانان ایرانی هستند.

پیش از این، سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران نیز ۳۰ مهرماه در رأس هیئتی برای پیگیری موضوع مرزبانان ربوده‌شده به پاکستان سفر کرده بود . پاکپور در بازگشت از پاکستان گفته بود که با ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش و دیگر مقام‌های نظامی پاکستان در این‌باره گفت‌وگو کرده و آن‌ها قول دادند «از تمام ظرفیت‌های خود برای آزادی و سلامت گروگان‌ها استفاده کنند».

ایران تاکنون چند بار از پاکستان به‌دلیل ناامنی در مرزهای خود توضیح خواسته است. جمهوری اسلامی معتقد است که گروه‌های مسلح از پاکستان وارد خاک ایران می‌شوند، دست به عملیات تروریستی می‌زنند و سپس به پاکستان بازمی‌گردند.

استان سیستان و بلوچستان در سه دهه گذشته محل درگیری نیروهای نظامی جمهوری اسلامی و مخالفان بوده است. در سال‌های اخیر مناطق جنوب شرقی ایران و هم‌مرز با پاکستان، شاهد رویدادهای خشونت‌باری بوده و مسئولیت برخی از ترورها، انفجار‌ها و عملیات نظامی را گروه‌هایی چون جندالله و جیش‌العدل به عهده گرفته‌اند.

جندالله و جیش‌العدل خود را مدافع حقوق ملی و مذهبی قوم بلوچ و اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان اعلام کردند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

توضیح:

این خبر با اطلاعات تازه به روز شد و تیتر و تیزر و عکس آن تغییر کرد.

بیشتر بخوانید:

پاکستان جست‌وجو برای یافتن مرزبانان ایرانی را آغاز کرد

Share