Share

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید دولت افغانستان که از سوی آمریکا حمایت می‌شود کنترل بیشتر مناطق این کشور را از دست داده و به طالبان واگذار کرده است. این در حالی است که رکورد شمار قربانیان نیروهای نظامی افغانستان شکسته شده است.

طالبان افغانستان - عکس از آرشیو

طالبان افغانستان – عکس از آرشیو

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در آخرین گزارش فصلی خود آورده است: «کنترل دولت افغانستان بر مناطق، جمعیت و قلمروها در این سه ماهه کاهش یافته است.»

در ماه سپتامبر دولت افغانستان بر مناطقی از کشور که حدود ۶۵ درصد جمعیت افغانستان در آن‌ها به‌سر می‌برد کنترل و نفوذ داشته که از اکتبر ۲۰۱۷ پس از یک سال جنگ سنگین در فراه و غزنی و همچنین ولایت‌های دیگر مانند فاریاب و بغلان در شمال پایدار بوده است. این میزان سپتامبر امسال به ۵۶ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، دولت افغانستان اکنون از ۴۰۷ ولسوالی (شهرستان) بر ۷۵ ولسوالی کنترل و بر ۱۵۱ ولسوالی نفوذ دارد.

از سوی دیگردر طول سه سال گذشته، کنترل و نفوذ طالبان بر مناطق افغانستان  ۵،۵ درصد افزایش داشته و آن‌ها بر ۱۰ ولسوالی کنترل و در ۳۹ ولسوالی نفوذ دارند. در مناطق تحت کنترل و نفوذ شورشیان بیش از ۱۱ درصد جمعیت افغانستان زندگی می‌کند.

آمار بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان، شش ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان میزان امنیت در این کشور را نشان می‌دهد. این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرده تا آن‌ها را برای نشستن پای مذاکره صلح متقاعد کند.

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان همچنین گفته است که قربانیان نیروهای امنیتی افغانستان بین یکم ماه مه تا یکم اکتبر «بالاترین رقمی بوده که در مدت مشابه ثبت شده است».

دولت افغانستان آمار دقیق کشته‌شدگان را منتشر نمی‌کند اما ژنرال جوزف وتل، فرمانده نیروهای آمریکایی گفته است که شمار کشته‌شدگان نیروهای افغانستان در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است. به‌گفته او «باید به این مسئله توجه ویژه شود».

«هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان» (یوناما) که از سال ۲۰۰۹ شمار قربانیان غیرنظامی در افغانستان را ثبت می‌کند در آخرین گزارش خود در ماه اکتبر اعلام کرد که در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی ۸۰۵۰ غیرنظامی قربانی درگیری‌های نظامی شده‌اند، که ۳۱۳ کشته و ۳۳۶ زخمی از این تعداد در حملات هوایی نیروهای آمریکایی و افغان قربانی شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

افزایش شمار کشته‌شدگان غیرنظامی در درگیری‌های افغانستان

Share