Share

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی نسبت به نقض گسترده حقوق بشر در کره شمالی و وضعیت زنان ابراز نگرانی کرد. بر اساس این گزارش  خشونت جنسی در کره شمالی به عنوان بخشی از زندگی روزانه زنان «پذیرفته شده است» بی‌هیچ نگرانی از پیامدهای آن.

دیده‌بان حقوق بشر: خشونت جنسی در کره شمالی فراگیر است (عکس: آرشیو)

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی ۸۶ صفحه‌ای با عنوان «شب‌ها گریه می‌کنی و نمی‌دانی چرا: خشونت جنسی علیه زنان در کره شمالی» اعلام کرد که مقامات کره شمالی بدون نگرانی نسبت به پیامدها مرتکب خشونت جنسی می‌شوند و حکومت کره شمالی در مورد شکایت‌های مرتبط با خشونت جنسی تحقیق نمی‌کند. مقامات قضایی متهمان را تحت پیگرد قانونی قرار نمی‌دهند و از قربانیان حمایت نمی‌کنند اما ادعا می‌کنند که این کشور عاری از تبعیض جنسیتی و خشونت جنسی است.

طبق این گزارش که طی مصاحبه با ۵۴ شهروند و ۸ تن از مقامات سابق کره شمالی که همه از کشور فرار کرده‌اند تهیه شده است،‌ تماس جنسی ناخواسته و خشونت جنسی در کره شمالی به صورت فراگیر در آمده است تا حدی که به عنوان بخشی از زندگی روزانه زنان «پذیرفته شده است».

مصاحبه‌شوندگان می‌گویند که متجاوزان طیف گسترده‌ای از مقامات ارشد احزاب،‌ دادستان‌ها، پلیس و مقامات پلیس مخفی، زندانبانان،‌ بازجویان و سربازان را شامل می‌شوند.

بسیاری از کسانی که دیده‌بان حقوق بشر برای تهیه گزارش «شب‌ها گریه می‌کنی و نمی‌دانی چرا: خشونت جنسی علیه زنان در کره شمالی»  با آن‌ها مصاحبه کرده تایید کرده‌‌اند که برای زنی که توسط مقامات انتخاب شده باشد،‌ چاره‌ای غیر از تن‌دادن به خواسته‌های آنها وجود ندارد و زنان قربانی از بیم بی‌آبرویی یا تلافی متجاوزان غالباً این خشونت‌ها را گزارش نمی‌کنند.

سازمان دیده بان حقوق بشر می‌گوید عواملی چون الگوهای عمیقاً تعبیه شده نابرابری جنسیتی و فقدان آموزش جنسی و آگاهی درباره خشونت جنسی در این روند دخیل‌اند. همچنین سوءاستفاده غیرقانونی از قدرت، فساد ناشی از تغییرات اجتماعی و اقتصادی، فقدان حاکمیت قانون، طرد اجتماعی قربانیان خشونت جنسی و عدم برخوردار بودن از حمایت اجتماعی و خدمات حقوقی از دلایل دیگر ادامه این وضعیت هستند.

بر اساس این گزارش زندانیان زن هر روز در معرض خشونت جنسی قرار دارند. یکی از قربانیان به دیده‌بان حقوق بشر گفته است زندانبانان هر شب چند زن زندانی را انتخاب می‌کنند و با خود می‌برند و به او تجاوز می‌کنند.

از سال‌های ۱۹۹۰ تاکنون حدود ۳۲ هزار زن موفق شده‌اند از کره شمالی فرار کنند. ۳۸ درصد آن‌ها تجربه تجاوز جنسی یا سوءاستفاده جنسی را از سر گذرانده‌اند.

Share