Share

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی معتقد است که جمهوری اسلامی از دشمنان خود حقوق بشر را بیشتر رعایت می‌کند و دشمنی ‌آن‌ها نه به دلیل نقض حقوق بشر که به دلیل تاثیرگذاری منطقه‌ای جمهوری اسلامی و توان دفاعی آن است.

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی

محمود علوی، صبح دوشنبه ۱۴ آبان در هفتمین همایش ملی پدافند غیرعامل درباره علت دشمنی «دشمنان» با جمهوری اسلامی گفت: «آیا دلیل این است که ما حقوق بشر را رعایت نمی‌کنیم؟ مگر عربستان رعایت می‌کند؟ ضمن این‌که ما بسیار بیشتر از حتی دشمن حقوق بشر را رعایت می‌کنیم.»

او افزود جمهوری اسلامی نه برای این‌که بخواهد پای‌بند به منشور سازمان ملل متحد باشد بلکه چون به «ارزش‌ها و باورهای اسلامی» معتقد است حقوق بشر را رعایت می‌کند.

جاوید رحمان، گزارشگر جدید ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران مهرماه سال جاری در نخستین گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران از موارد مستمر نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی، از جمله اعدام‌های گسترده، نقض آزاد بیان و حقوق زنان و حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی نوشته بود و به برخی از موارد جدید نقض حقوق بشر از جمله نقض حقوق اقتصادی شهروندان، نقض حقوق معلولان، افراد دارای گرایش‌های مختلف جنسی و افراد دارای تابعیت دوگانه هم اشاره کرده بود.

مسئولان جمهوری اسلامی همواره بدون پاسخگویی به موارد نقض حقوق بشر در ایران موضوع را به نقض حقوق بشر در کشورهای رقیب و مخالف خود ارجاع می‌دهند.

وزیر اطلاعات نیز می‌گوید: «دشمنان با بهانه قرار دادن حقوق بشر دشمنی‌شان با ما را توجیه می‌کنند وگرنه دشمنی آنان با ما از باب تضییع حقوق بشر نیست. (…) راز و رمز دشمنی آنان با ما تأثیرگذاری منطقه‌ای جمهوری اسلامی است و توان دفاعی جمهوری اسلامی که امروز می‌دانند وارد فاز نظامی شدن با جمهوری اسلامی برای آنان هزینه‌بر است و جمهوری اسلامی از بازدارندگی بسیار بالایی برخوردار شده است و نیز از توان علمی بالایی در دانش هسته‌ای برخوردار شده که اینها راز و رمز دشمنی آنان با ماست.»

حضور و نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه و نقش آن در مناقشه‌های منطقه‌ای و همچنین برنامه موشک‌های بالستیکی آن از جمله مواردی است که هم آمریکا که از توافق هسته‌ای خارج شده و هم اروپا که خواهان حفظ آن است با آن مخالفت کرده‌اند. آمریکا با طرح این موضوع که توافق هسته‌ای با ایران مانع از آن نشده که ایران از نقش خود در منطقه بکاهد با خروج از این توافق تحریم‌های جدید را نیز علیه جمهوری اسلامی به‌اجرا گذاشته است.

محمود علوی همچنین نسبت به «القا کردن» دشمن در مورد نقض حقوق اقلیت‌های قومی و «همراه کردن اپوزیسیون خارج‌نشین با یکدیگر» هشدار داد و گفت «دشمنان» می‌خواهند مخالفان جمهوری اسلامی را «از حالت بی‌عملی به عملیاتی برسانند»

او همچنین خواهان تحمل نظام در بین نیروهای درون خود شد و گفت: «وجود چپ و راست یا به تعبیری اصلاح‌طلب و اصولگرا یک امر طبیعی است و هیچ یک از جریان‌هایی که نظام را باور دارند و حرف‌شان را با صندوق رأی می‌زنند خارج از نظام نیستند.»

در اعتراضات سراسری دی‌ماه ۱۳۹۶ برای نخستین بار شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» از سوی معترضان در اعتراضات خیابانی بیان شد، از آن زمان موضوع بها دادن به نیروهای درون نظام جمهوری اسلامی به یکی از موضوعات اصلی بحث‌ها و جدل‌های سیاسی در ایران تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید:

انتقاد از وضع حقوق بشر در ایران در نخستین گزارش جاوید رحمان

Share