Share

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از تحریم‌های آمریکا علیه ایران به‌عنوان اقدامی یک‌جانبه، غیرعاقلانه و خطرناک انتقاد کرد و خواستار گفت‌وگو و همکاری شد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه

مولود چاووش‌اوغلو در سفر روز سه‌شنبه ۶ نوامبر / ۱۵ آبان خود به توکیو برای دیدار با رهبران ژاپن به خبرنگاران گفت که ترکیه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مخالف است زیرا معتقد است که نتایجی به دست نمی‌آورند.

چاووش‌اوغلو گفت: «به‌عنوان یک اصل، ترکیه علیه تحریم‌هاست و ما معتقدیم که هیچ نتیجه‌ای نمی‌تواند از طریق تحریم‌ها به دست آید. منزوی کردن عاقلانه نیست، انزوای ایران خطرناک است و مجازات مردم ایران منصفانه نیست.»

دور دوم تحریم‌های آمریکا از بامداد دوشنبه ۵ نوامبر / ۱۴ آبان به اجرا گذاشته شد. ۵۰ بانک ایرانی و بسیاری از زیرمجموعه‌های آن‌ها و همچنین بیش از ۷۰۰ فرد، شرکت و نهاد در زمینه‌های هوایی و کشتیرانی هدف تحریم‌‌ها قرار می‌گیرند. نام شرکت هواپیمایی ایران‌ایر و بیش از ۶۵ هواپیمای آن با جزئیات مشخصات آن‌ها نیز در فهرست تحریم‌ها قرار دارند. همچنین شماری از مؤسسات مالی و سرمایه‌گذاری نیز در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

ترکیه به‌عنوان هم‌پیمان آمریکا در کنار هند، ایتالیا، چین، یونان، ژاپن، کره جنوبی و تایوان جزو هشت کشوری هستند که به‌طور موقت از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف هستند.

با این حال، ترکیه با موضع آمریکا در این زمینه مخالفت می‌کند. چاووش‌اوغلو گفت: «اقدامات یک‌جانبه آمریکا بر جهان، از جمله ترکیه، که یک سوم واردات گاز خود را از ایران وارد می‌کند، تأثیر می‌گذارد.» او از واشنگتن خواست تا راه حل‌های عاقلانه‌تری را در پیش گیرد: «من فکر می‌کنم که به جای تحریم، گفت‌وگو و تعامل بسیار مفید است و این اصل ماست.»

در همین حال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز گذشته دوشنبه ۵ نوامبر / ۱۴ آبان با اشاره به نگرانی‌ها در مورد بازارهای پرنوسان انرژی و افزایش قیمت‌های جهانی، گفت می‌خواهد تحریم‌های نفتی علیه ایران را به تدریج تحمیل کند.

ترامپ قبل از یک سفر تبلیغاتی در ارتباط با انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا به خبرنگاران گفت: «ما سخت‌ترین تحریم‌ها [علیه ایران] را تحمیل کرده‌ایم، اما در مورد نفت می‌خواهیم اندکی سرعت تحریم را کاهش دهیم، زیرا نمی‌خواهم قیمت نفت را در جهان بالا ببریم.»

رئیس‌جمهوری آمریکا افزود: «این موضوع هیچ ارتباطی با ایران ندارد، من می‌توانم فوراً صادرات نفت ایران را به صفر برسانم اما این اقدام موجب ایجاد شوک در بازار خواهد شد. من نمی‌خواهم قیمت نفت را بالا ببرم.»

ترامپ با اشاره به وضعیت کنونی بازار جهانی نفت گفت: «اگر توجه کرده باشید، قیمت نفت، با وجود این‌که در حال حاضر نیمی از ظرفیت بازار از بین رفته، به‌شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. به‌گفته او اعمال تحریم‌های نفتی به‌شکل تدریجی صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

ده‌ها بانک ایرانی و صدها شرکت هوایی و کشتیرانی در فهرست تحریم‌های آمریکا

Share